Bozkov, kostel Navštívení Panny Marie

Památkově chráněné dvoumanuálové mechanické zásuvkové varhany s pedálem a 24 znějícími rejstříky. Roku 1852 je i s novou klasicistní skříní postavil významný albrechtický varhanář Josef Prediger, během své existence však nástroj prošel poměrně razantními romantizujícími úpravami dispozice. Původní Predigerův píšťalový fond je dochován asi ze 45 %.

Varhany jsou v současné době silně napadeny aktivním červotočem, ústí cínových píšťal jsou poškozena, dochází k lokálnímu profukování mezi jednotlivými tóny ve II. manuálu a pedálový principalbas je vyjmut a poškozen. Celkové náklady na restaurování činí několik milionů korun.

V případě bozkovských varhan opravdu velmi vážně bijeme na poplach. Chceme-li tuto památku zachránit pro příští generace, není již za pět minut dvanáct, ale za dvě minuty dvanáct...

Kostel Navštívení Panny Marie Královny hor je cílem mnoha českých i zahraničních turistů. Kromě pravidelných bohoslužeb se zde konají mariánské poutě, koncerty a zdejší varhany jsou využívány rovněž k výuce. Žáci se sem chodí poučit nejen o hře na varhany, ale také o stavbě tohoto královského nástroje.

Kontakt

Misionáři Matky Boží lasaletské
tel.:
481 682 156
tel.: 605 144 529

Mgr. Radek Rejšek
Diecézní organolog a kampanolog
mobil: (+420) 603 417 932
e-mail: rejsek@dltm.cz

Projekt záchrany varhan v Bozkově byl v lednu 2013 podpořen vyhlášením veřejné sbírky. Veškeré informace, včetně možnosti adopce píšťal naleznete na www.varhany-bozkov.eu.

Číslo účtu veřejné sbírky: 3286101379/0800

Adopce píšťal

Záchranu bozkovských varhan je možné podpořit rovněž adopcí píšťal či dalších částí varhan. Adoptivní rodič obdrží pamětní list a jeho jméno bude zaneseno do pamětní knihy, která bude uložena do zrestaurovaného nástroje pro příští generace. Certifikát o adopci píšťaly může být rovněž krásným dárkem ke zvláštním příležitostem (narozeniny, svatba, výročí, křtiny, ukončení školy apod.).

Máte-li zájem stát se adoptivním rodičem některé z píšťal, celého rejstříku či jiné části varhan, kontaktujte nás prostřednictvím e-mailu solnickova@dltm.cz.

Předem děkujeme za Váš zájem a jakoukoliv podporu.

Adopce píšťal a dalších částí varhan.pdf

Popis píšťal určených k adopci.pdf