Generální vikář požehná opravenou poutní kapli na Vyskeři

Jana Michálková 16.července 2012

Generální vikář požehná opravenou poutní kapli na VyskeřiRekonstruovaná poutní kaple sv. Anny ve Vyskeři na Semilsku bude po 180 letech od vysvěcení požehnána. Při slavnosti, která proběhne v sobotu 21. července 2012, ji požehná a mši svatou zde bude sloužit generální vikář litoměřické diecéze P. Mgr. Stanislav Přibyl CSsR.

 

Slavnost bude zahájena ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Vyskeři v 10 hodin, odkud vyjde procesí ke zhruba 400 metrů vzdálené poutní kapli sv. Anny. Ta je postavena na vrchu Vyskeř nad obcí.

Kaple svaté Anny byla vystavěna zřejmě počátkem 15. století. Svou nynější podobu získala v roce 1830, vysvěcena byla v roce 1832. Poslední velká rekonstrukce byla provedena v průběhu minulých dvou let.

Kaple je v majetku obce, která se rozhodla dlouhodobě uzavřený objekt přístupný pro veřejnost pouze ojediněle (jednou do roka při bohoslužbě konané na památku sv. Anny a při mimořádných událostech) opravit a kromě konání bohoslužeb využívat jako důstojný a reprezentativní prostor pro pořádání společenských a kulturních akcí.

Rekonstrukce probíhala v letech 2010 a 2011. Díky dotaci z Ministerstva kultury ČR dostala kaple novou střechu, za pomoci dotace z Programu rozvoje venkova byl opraven vnější plášť budovy a její interiér včetně výmalby.  Obnovena tak byla malba z roku 1904, která je oproti stavu před rekonstrukcí (výmalba z 50. let 20. stol.)  historicky hodnotnější.

Kaple bude požehnána po 180 letech od vysvěcení (22. července 1832) - při slavnosti 21. července generálním vikářem litoměřické diecéze P. Přibylem.

Podle slov starostky obce Mgr. Doubravky Fišerové ožila opravená kaplička letos v polovině měsíce června srazem rodáků. „Bohoslužba se zde bude konat také 26. července na svátek sv. Anny a sejdeme se tu i během adventu, kdy budeme již třetím rokem pořádat vánoční zpívání, řekla starostka.

Kaple pojme max. 50 lidí. Ze vsi k ní vede zrekonstruovaná křížová cesta. Kopec, na němž byla postavena, je nejvyšším bodem severozápadní části Českého ráje.