Pouť biskupů do Číhošti

Jana Michálková 15.března 2010

Pouť biskupů do ČíhoštiLitoměřický biskup Mons. Jan Baxant se v sobotu 20. března 2010 zúčastní pouti biskupů v Číhošti na Havlíčkobrodsku. Pouť je součástí programu Roku kněží a zároveň zapadá do kontextu akcí spojených s 60. výročím tzv. číhošťského zázraku a mučednické smrti Josefa Toufara.

Pontifikální mši svatou bude od 10.30 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie celebrovat Miloslav kardinál Vlk, účast přislíbil také jmenovaný arcibiskup pražský Dominik Duka, OP.  Všichni věřící jsou srdečně zváni k účasti.

Obec Číhošť byla o 3. adventní neděli (11. prosince 1949) svědkem neobvyklého úkazu, kdy se při mši svaté ve zdejším kostele zřetelně nakláněl kříž. Ač je dnes tato událost veřejnosti poměrně dobře známa, dosud nebylo vysvětleno, zda šlo o zázrak či komunisty zinscenovaný podvrh. Ať to bylo jakkoli, případ tehdy stál na počátku velké vlny pronásledování církve. Mezi prvními našel při komunistickém vyšetřování mučednickou smrt právě číhošťský farář Josef Toufar. Farnost Číhošť je nadále místem duchovního života v diecézi, což podtrhuje i nedávné vybudování pomníku Ecce homo připomínající kněze Josefa Toufara a konání poutí různých skupin věřících.