Varhany v katedrále sv. Štěpána rozezněl Jozef Serafin

Jana Michálková 27.srpna 2009

Varhany v katedrále sv. Štěpána rozezněl Jozef SerafinKoncert polského varhaníka a hudebního pedagoga Jozefa Serafina, který se konal ve středu 26. srpna v katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích, byl předposledním z koncertů 19. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Litoměřické varhanní léto 2009.

Posluchači vyslechli skladby Johanna Sebastiana Bacha, Césara Francka, Jehana Alaina a Petra Ebena, jehož nedožité 80. narozeniny si letos připomínáme.

 

Litoměřického varhanního léta se Jozef Serafin, bývalý profesor zakladatele festivalu Jaroslawa Malanowicze, účastnil již potřetí. Neopomněl pochválit město, katedrálu i zdejší varhany.

 

Jozef Serafin se narodil 1. května 1944 v Krakově. V roce 1968 absolvoval s vyznamenáním na Hudební akademii v Krakově, kde studoval ve třídě Bronislava Rutkowského a Johna Jargonia. V letech 1970-72 studoval na Hochschule für Musik und Darstellende Kunst ve Vídni, kde absolvoval s vyznamenáním a zvláštní cenou. Získal první místo na Národní hudební soutěži v Lodži (1964), Národní varhanní soutěži ve Varšavě (1967) a Mezinárodní soutěži v Norimberku (1972). Účinkoval téměř ve všech evropských zemích, v Japonsku, Kanadě a Spojených státech.

 

Je profesorem na Chopinově hudební akademii ve Varšavě a na Hudební akademii v Krakově. Přednášel na významných světových univerzitách. V roce 1996 otevřel mistrovskou třídu v jihokorejském Soulu. Mnoho let je uměleckým ředitelem Mezinárodního festivalu varhanní a komorní hudby v Kamienu a Lezajsku.