Výtěžek koncertu podpoří opravu vitráží jabloneckého kostela

Jana Michálková 15.října 2010

Výtěžek koncertu podpoří opravu vitráží jabloneckého kostelaOrchestr Atlantis a Česká Händelova společnost pořádají v úterý 19. října 2010 v 19 hodin v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova na Horním náměstí v Jablonci nad Nisou 4. koncert cyklu Hudba pro obnovu kulturních památek. Vstupné je dobrovolné, výtěžek bude věnován na opravy okenních vitráží v kostele.

 

 

Účinkuje pražský komorní soubor Atlantis Collegium v sestavě:

Pavla Švestková - mezzosoprán

Jitka Jiříčková a Lukáš Beran - housle

Renata Machačová - viola

Kristina Poláková - violoncello

Umělecký vedoucí Vítězslav Podrazil - cembalo (rodák z Jablonce nad Nisou)

 

Na programu jsou skladby G. F. Händela, H. I. Bibera a A. Vivaldiho.

 

Vítězslav Podrazil absolvoval obor dirigování na Akademii múzických umění v Praze ve třídě prof. Václava Neumanna. Během studia pracoval jako asistent dirigenta v opeře Národního divadla v Praze pod vedením šéfa opery Zdeňka Košlera.

V letech 1987 - 1990 byl dirigentem plzeňské opery (B.Smetana - Dalibor, A.Dvořák - Čert a Káča, Rusalka, G.Verdi - Simone Boccanegra, O.Nicolai - Veselé paničky windsorské, J.Offenbach - Orfeus v podsvětí, O.Nedbal - Z pohádky do pohádky), od r.1991 do r.1992 šéfdirigentem Komorní opery Praha (W.A.Mozart - Figarova svatba, Kouzelná flétna). V té době vedl také Symfonický orchestr plzeňské konzervatoře.

V roce 1993 založil Orchestr Atlantis a komorní sdružení Atlantis Collegium, které je tvořeno užším výběrem sólistů a členů tohoto orchestru. S Orchestrem Atlantis a jeho komorní sestavou se zúčastnil mezinárodního festivalu „Starý zákon v umění(1995), mezinárodního hudebního festivalu „Musica Iudaica(1996), společných koncertů s Tel-Avivským komorním sborem (1998) aj.

V současné době jsou oba tyto soubory tvořeny převážně hudebníky, kteří se systematicky zabývají komorní a sólovou hrou. Účastní se mezinárodních mistrovských kurzů a zahraničních stáží: Salzburg, Main (USA), Lausanne, Londýn nebo se již sami věnují pedagogické činnosti a vedení interpretačních kurzů: Thessaloniki a Vertiskos (Řecko), Toyama (Japonsko).

Kromě všeobecně známých skladeb tvoří velkou část repertoáru Orchestru Atlantis a Atlantis Collegia duchovní hudba, méně známé skladby starých mistrů a díla soudobých autorů.

Jazzovým skladbám a hudbě obsahující jazzové prvky se Orchestr Atlantis věnuje od r. 2002.

Programy s neobvyklými kombinacemi klasické a moderní hudby nebo kombinace komorních a orchestrálních skladeb jsou součástí programové nabídky Orchestru Atlantis i jeho komorní sestavy.

Někteří čeští a zahraniční skladatelé napsali nebo v současné době komponují své skladby přímo pro Orchestr Atlantis nebo jeho komorní sestavu: Premasiri Khemadasa (Srí Lanka), Max Stern (Izrael), Petr Pokorný, Vlastislav Matoušek, Jan Děd, Vít Clar, Stanislav Jelínek, Karel Šimandl, Kazuhiko Hattori (Japonsko), Karel Janovický (Velká Británie), Mark Kopytman (Izrael).

 

Plakát.pdf