Církev chce pomáhat propuštěným vězňům

Jana Michálková 13.listopadu 2014

Církev chce pomáhat propuštěným vězňůmGenerální vikář litoměřické diecéze P. Stanislav Přibyl se minulý týden setkal se zástupci vládní Agentury pro sociální začleňování, Vězeňské služby ČR, Úřadu práce ČR a charity, aby společně jednali o možnostech spolupráce v oblasti sociální pomoci osobám propuštěným po výkonu trestu.

 

Spolupracovat v oblasti sociálního podnikání, které by umožnilo zaměstnávat propuštěné vězně a vytvořit pro ně takové podmínky, aby mohli být lépe integrováni do společnosti (tj. ubytování, práci, duchovní podporu a vedení v oblasti sociálního poradenství), to bylo téma pracovního setkání, které se konalo ve středu 5. listopadu 2014 na biskupské kurii v Litoměřicích za účasti generálního vikáře litoměřické diecéze P. Stanislava Přibyla, zástupců Agentury pro sociální začleňování, Vězeňské služby ČR, Krajských poboček Úřadu práce ČR v Liberci a Ústí nad Labem, Kontaktního pracoviště Úřadu práce ČR v Teplicích, Diecézní charity Litoměřice, Farní charity Česká Lípa a několika pracovníků Biskupství litoměřického.

„Biskupství litoměřické chce v budoucnu spolupracovat formou různých projektů a angažovat se spolu s ostatními právnickými subjekty na pomoci vyloučeným skupinám, ať už jde o dlouhodobě nezaměstnané, či osoby po výkonu trestu, řekl P. Stanislav Přibyl. Podle jeho slov Biskupství litoměřické a jím zřízené právnické osoby, zejména charity, mohou poskytovat osobám právě propuštěným po výkonu trestu komplexní pomoc, spolupráce s vězeňskými kaplany pomůže vytipovat vhodné kandidáty z řad vězňů (v přípravném období takových projektů se uvažuje o jednotlivcích za rok) a v rámci investiční činnosti biskupství mohou vznikat pilotní projekty pro přechodné umístění těchto cílových skupin.

Příkladem mohou být aktivity Farní charity Česká Lípa, která má zkušenosti s provozem sociálního podniku, v němž se zaměstnanci zabývají údržbou zeleně. Zaměstnává zhruba 15 lidí a některým z nich poskytuje také ubytování v sociální ubytovně, kterou provozuje. Na základě této dobré praxe bude koncem letošního roku spuštěn projekt Biskupství litoměřického a Farní charity Česká Lípa, kterým je vybudování zemědělské sociální farmy na Českolipsku. Do budoucna by zde mohlo najít práci několik propuštěných vězňů (v řádech jedinců).

Zástupci Agentury pro sociální začleňování informovali o příkladech sociálního začleňování znevýhodněných skupin, realizovaných v České republice i zahraničí. Dále připomněli skutečnost, že se agentura podílí na přípravě zákona o sociálním podnikání a uvítá v této souvislosti jakékoliv podněty od zainteresovaných stran.

Spolupráce Biskupství litoměřického, Agentury pro sociální začleňování a Úřadu práce ČR v oblasti podpory zaměstnanosti byla zahájena v letošním roce a už nese své ovoce. Na základě spolupráce církví s jednotlivými kontaktními pracovišti ÚP ČR bylo od začátku roku 2014 vytvořeno 42 nových pracovních míst (VPP/veřejně prospěšné práce a SÚPM/společensky účelné pracovní místo) v Libereckém kraji a 24 pracovních míst v okrese Teplice.

Snahou těchto subjektů je započatou spolupráci do budoucna rozvíjet, a to nejen ve smyslu tvorby dalších pracovních míst, ale rovněž ve smyslu udržitelnosti již vytvořených pracovních míst.

„Vítáme tuto spolupráci. Je to jedna z možností integrace, kterou církve mohou dělat přirozeně, okomentovali závěry jednání přítomní zástupci Vězeňské služby ČR.