100 let od kadaňského masakru

Milena Davídková 4.března 2019

V neděli 3. března 2019 na kadaňském hřbitově připomněl litoměřický biskup Mons. Baxant památku obětí masakru, který se odehrál v Kadani před 100 lety, tedy 4. března 1919.
Tehdy u příležitosti dne voleb do rakouského Národního shromáždění demonstrovali kadaňští sudetští Němci za právo na sebeurčení a setrvání při Rakousku. Došlo ke střetu se zde umístěnými českými ozbrojenými složkami. Podle sdělení deníku Neue Zürcher Zeitung ze 7. března 1919 bylo v Kadani usmrceno 17 osob, 30 těžce a 80 lehce zraněno (jiný zdroj uvádí 18 mrtvých, 70 těžce raněných, z nichž dalších 6 zemřelo na následky zranění). Mrtví byli pohřbení v čestném hrobě na místním hřbitově. V září 2009 byla na zdi hřbitova umístěna pamětní deska obětí masakru.
Po převratu v roce 1989 byly hroby nově požehnány. V současnosti stále nepanuje mezi historiky shoda, proč ke střelbě došlo. Jedna verze uvádí jako viníky německé demonstranty, kteří začali střílet po vojácích. Druhá uvádí jako viníky české vojáky, kteří zahájili palbu do údajně neozbrojených civilistů. Tehdejší vyšetřovací komise konstatovala, že obě dvě strany podávají rozdílné informace a že tedy není možné viníka určit.
Vzpomínkového pietního aktu ke stému výročí se zúčastnilo mnoho vzácných hostů z České republiky i Spolkové republiky Německo. 

3. března 2019, městský hřbitov, Kadaň

Foto: Heidmar Schindler