110 let od narození 17. litoměřického biskupa Štěpána kardinála Trochty

Martin Barus 26.března 2015

110 let od narození 17. litoměřického biskupa Štěpána kardinála TrochtyDnes 26. března 2015 je tomu právě 110 let, co se ve Francově Lhotě na Valašsku narodil 17. litoměřický biskup Štěpán kardinál Trochta.

 

 

Skromné poměry jeho rodiny i relativní chudoba celého valašského regionu v něm zůstaly zakořeněny, ačkoliv se během studií dostal až do severní Itálie, kde vstoupil do kongregace salesiánů Dona Boska. Po návratu do Československa budoval první místní salesiánské domy a po 2. světové válce, během níž strávil řadu let v koncentračních táborech, byl jmenován litoměřickým biskupem. Zde se snažil aktivně přistupovat k obnově diecézních i farních struktur po odsunu původního německého obyvatelstva z příhraničních oblastí, avšak komunistický režim jeho činnost postupně omezoval a v roce 1953 jej odsoudil k 25 letům žaláře. Až v roce 1968, osm let po propuštění z vězení, se mohl vrátit do čela diecéze, kterou řídil do 6. dubna 1974, kdy, již jako kardinál, zemřel.

110. výročí jeho narození je opětovnou možností k ohlédnutí se za jeho komplikovaným životem, který je zdrojem inspirace i mnoha otázek. Podnětná je dnes zejména aktivita v jeho rodné Francově Lhotě. U příležitosti 110. výročí Trochtova narození se bude v této valašské obci dne 3. května konat vzpomínková akce, spojená s pontifikální bohoslužbou, na níž bude mj. přítomen i litoměřický biskup Mons. Jan Baxant, a v odpoledních hodinách i s otevřením muzea kardinála Trochty v jeho rodném domku.