119 let od narození kardinála Štěpána Trochty

Milena Davídková 26.března 2024

274009Dnes, v úterý 26. března 2024, by se kardinál Štěpán Trochta dožil 119 let. Jeho život však skončil o 50 let dříve a toto kulaté výročí si připomeneme přesně v den jeho úmrtí, v sobotu 6. dubna, kdy bude v litoměřické katedrále sv. Štěpána od 10 hodin sloužena novým litoměřickým biskupem Stanislavem Přibylem mše svatá a následovat bude pobožnost u biskupské hrobky na litoměřickém hřbitově.

50 let se může zdát jako krátká i dlouhá doba zároveň. Stále žijí pamětníci posledních biskupových dnů i slavného a státními orgány přísně sledovaného pohřbu, byť je jich čím dál tím méně. A právě díky nim i díky množství dochovaných fotografií, zejména právě z pohřbu, je tato doba stále jaksi „hmatatelná“. Ovšem veškeré okolní reálie, společenské, ekonomické i ty církevní, se razantně proměnily – jak už to tak vždy po půl století bývá. Hodnotit mnohé z činů, které jsou nám takto časově blízké a zároveň vzdálené, bývá ošidné. Je potřeba vysvětlovat dobové souvislosti, čímž se zase vzdalujeme konkrétní osobnosti – člověku z masa a kostí.

Biskupství litoměřické se bude snažit připomenout Trochtu zejména jako litoměřického biskupa, tedy s poukazem na jeho činnost přímo v naší diecézi, a to především prostřednictvím jeho textů a nahrávek jeho kázání. Věříme, že tento autentický odkaz může Štěpána Trochtu přiblížit více, než složité odborné texty a legendisticky zaměřená vyprávění.

Mgr. Martin Barus, archivář Biskupství litoměřického