14. evropský šampionát kněží sportovců v halovém fotbale byl zahájen mší svatou v pražském kostele sv. Ludmily

Milena Davídková 18.února 2020

V pondělí 17. února 2020 v 19.30 hodin předsedal litoměřický biskup Mons. Jan Baxant mši svaté v kostele sv. Ludmily v Praze na náměstí Míru u příležitosti zahájení šampionátu kněží sportovců v halovém fotbale. Mše svaté se zúčastnilo 270 kněží z 18 zemí Evropy jako koncelebrantů. Moderaci setkání u sv. Ludmily vedl administrátor farnosti P. Jakub Berka, O.Praem., kterému pomáhal farní vikář P. Zachariáš Kristek, O.Praem. a další dobrovolníci. Vedle litoměřického biskupa Mons. Jana Baxanta byli hlavními koncelebranty černohorský arcibiskup Mons. Rrok Gjonlleshaj a generální vikář litoměřické diecéze Mons. Martin Davídek.


Text promluvy litoměřického biskupa Mons. Jana Baxanta ke stažení

Evropský futsalový (halový fotbal) turnaj vznikl v roce 2003 spojením několika skupin kněží z Balkánu a blízkých regionů. Po vzájemné dohodě se první ročník uskutečnil v Rakousku, myšlenka se ujala a šampionát pokračoval dál. Šampionáty se nejprve organizovaly jednou za dva roky. Od roku 2011 probíhá šampionát každý rok. Organizující země měla možnost pozvat i další účastníky. Počet týmů byl na začátku nižší. Postupně se přidávaly další. Tímto způsobem byli pozváni i kněží z České republiky. Pozvání Češi obdrželi od Slovenska v roce 2016. Turnaje se pak čeští kněží účastnili již čtyřikrát. Poprvé v roce 2016 na Slovensku a následně v Chorvatsku, Itálii a naposled v Černé Hoře. Nyní se otevřel již 14. ročník.

Turnaje se účastní nejen kněží, ale také biskupové jednotlivých zemí. Mezi hráči figurují i samotní biskupové: Maďarsko – Mons. László Kiss – Rigó, diecézní biskup ze Szegedu, Černá Hora – Mons. Rrok Gjonlleshaj arcibiskup Baru, Slovensko – Milan Chautur, eparcha Košické eparchie.


Cílem evropského turnaje není jen sportovní aktivita. Je to i ukázka kladného svědectví kněžského života v dnešním světě. Kněží vycházejí i z pozitivního přístupu Svatého otce Františka ke sportu jako k nástroji, který buduje lidskou důstojnost a rozvíjí nejen osobní otevřenost pro pozitivní hodnoty, ale také vydává svědectví. 

Fotografie ze zahajovací mše svaté v kostele sv. Ludmily si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Rozpis jednotlivých utkání lze nalézt na webu říčanské farnosti: 
https://info.ricany.cz/mesto/v-ricanech-se-18-unora-odehraje-mistrovstvi-evropy-knezi-ve-futsalu