b.cirkev.cz: ideální pomocník nejen na cesty v digitálním věku

František Jemelka, tiskové středisko ČBK 8.července 2015

b.cirkev.cz: ideální pomocník nejen na cesty v digitálním věkuVíkendové velehradské slavnosti nebyly jen místem modlitby, putování, setkávání, poznávání, ..., ale i vhodným prostorem pro prezentaci nových aktivit. Jednou z nich bylo představení zbrusu nové web aplikace b.cirkev.cz. Můžete vyzkoušet v testovacím provozu již dnes.

 

Velehrad/Praha/Hradec Králové: Nová on-line aplikace Katolické bohoslužby v počítačích a mobilních zařízeních bohosluzby.cirkev.cz/b.cirkev.cz se může stát užitečným zdrojem informací nejen pro tyto prázdninové dny.

Proč? Diecéze v ČR totiž již několik let budují pro svou potřebu katalogy, tj. aplikace pro správu a podporu pastorace, kostelů a dalších objektů. A tak se zrodila myšlenka sdružit garantované výstupy z těchto systémů do jednoho celku, a nabídnout jej veřejnosti.

Vznikl pomocník při hledání bohoslužeb dle různých kritérií či kontaktů na jednom místě a využila se dnes poměrně běžná technologie nejen pro vnitřní potřebu církve, ale i pro nejširší veřejnost.

Nová aplikace je:
Výjimečná. V této nové aplikaci jsou zahrnuty všechny diecéze a farnosti; je garantována pravidelná a dlouhodobá aktualizace informací.

Praktická. Informace, které dávají na webové stránky jednotlivé farnosti či biskupství nejsou často pro běžného laika snadno dostupné.

Stabilní. Aplikace je nedílnou součástí oficiálního webu katolické církve www.cirkev.cz.

Mobilní. Je vytvořeno i upravené zobrazení pro mobilní zařízení (mobil, tablet). Velkou výhodou je, že umožňuje zobrazení vlastní současné polohy, a tak lze hledat i bohoslužby v okolí, např. ve vzdálenosti do 10 km od místa, kde se nacházím.

Na adrese bohosluzby.cirkev.cz (zkráceně b.cirkev.cz) najdete aplikaci, kde můžete intuitivně hledat bohoslužby podle různých kritérií (název kostela, místa, konkrétní hodin, dne v týdnu či data). Vyhledaný kostel si zobrazíte v mapě, k dispozici máte na jednom místě nejen přehled bohoslužeb (se zvýrazněním nejbližších a zobrazením podrobností), ale i dostupné kontakty a adresu farnosti, která může být i v jiné obci.

Design aplikace navázal na obdobné řešení pro oblast pražské arcidiecéze.

(zdroj: ing. Josef Bernard, koordinátor projektu)

 

Článek naleznete zde.