Barokní operní zpěv a renesanční tance při Loretánské noci 2013 v Rumburku

Mgr. Klára Mágrová, farnost – děkanství Rumburk, Jiříkov a Staré Křečany 25.dubna 2013

Barokní operní zpěv a renesanční tance při Loretánské noci 2013 v RumburkuNetradičně večer bude pro děti i dospělé zpřístupněn barokní areál Lorety v Rumburku. V pátek 17. května 2013 od 20.00 do 23.00 hodin ožije barokní hudbou, renesančními tanci i filmovými melodiemi.

 

Jediná akce svého druhu na Děčínsku se v Rumburku pořádá posedmé v rámci celorepublikového Festivalu muzejních nocí 2013. Vedle stálých výstav o historii Lorety a kapucínského kláštera bude k vidění objevná česko-německá výstava o křížcích a kapličkách Šluknovska a Horní Lužice. Připravena je řada hudebních vystoupení. V premiéře zazní pohádky inspirované starými německými pověstmi. Netradiční večerní zpřístupnění barokní kulturní památky pořádá Římskokatolická farnost - děkanství Rumburk a Město Rumburk za podpory JVB Rumburk a Sparkasse Oberlausitz - Niederschlesien. Vstupné je 25 Kč.

Při Loretánské noci 2013 návštěvníci uslyší např. barokní operní zpěv sboru Bel Canto z Ústí nad Labem a filmové melodie skupiny Melody Strings z Rumburku. Zpívat budou i rumburští gymnazisté ze sboru N.T.C. a děti ze sboru Zpěváček při Základní škole V. Kováře. Soubor Graciela z Varnsdorfu zatančí renesanční tance. Číst se budou nové pohádky sepsané Igorem Heinzem na motivy regionálních německých pověstí. Děti i dospělí mohou ve výtvarných dílnách vytvořit divadelní masky či lucerničky. Prodávat se bude regionální literatura a výrobky výtvarníků a řemeslníků ze Šluknovska. V křížové chodbě Lorety bude k vidění výstava „Drobné sakrální památky Šluknovského výběžku a Horní Lužice. Nasvícená bude loretánská kaple Panny Marie a přístupná restaurovaná poutní kaple Svatých schodů. Loretánská noc se v celoročně přístupné Loretě v Rumburku koná od roku 2007.

Více informací k Loretánské noci 2013 sdělí: Klára Mágrová, GSM +420 724 072 525, loreta.rumburk@seznam.cz

Festival muzejních nocí 2013 pořádá Asociace muzeí a galerií České republiky s podporou Ministerstva kultury ČR. Další festivalové akce naleznete na www.muzejninoc.cz.

Foto Jiří Stejskal