Betlémské světlo 2012

Jana Michálková 19.prosince 2012

Betlémské světlo 2012Tradiční slavnostní setkání skautů a veřejnosti s žehnáním Betlémského světla se uskuteční i letos. V katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích požehná Betlémské světlo probošt litoměřické katedrální kapituly a dómský farář Jiří Hladík O.Cr. na Štědrý den, 24. prosince. Setkání začíná v 9 hodin.

 

Probošt Hladík promluví k přítomným, zpívat se budou vánoční koledy a nakonec si každý bude moci plamínek zažehnutý v místě narození Ježíše Krista odnést ve své lucerničce domů. Zájemci si mohou pro Betlémské světlo přijít i během dne, umístěné bude u vchodu do katedrály.

Pro skauty je Betlémské světlo symbolem míru a přátelství. Vlakem ho rozvážejí po republice, aby se dostalo do co nejvíce domácností. Plamen k nám tradičně putuje z Vídně, kde ho rakouští skauti předávají skautským delegacím z celé Evropy.

Skauti ho budou letos rozvážet vlaky po České republice v sobotu 22. prosince. Aktuální seznam těchto vlaků naleznete zde.

Motto letošního ročníku zní: „Bůh viděl, že všechno, co učinil, je velmi dobré... (Gen 1, 31)

Do Litoměřic přivezou Betlémské světlo opět kolínští skauti. Vzhledem k tomu, že litoměřický biskup Jan Baxant, který Betlémské světlo v minulých letech žehnal přímo u vlaku na zastávce vlakového nádraží v Litoměřicích, bude v této době v zahraničí, požehná letos místo něj Betlémské světlo u vlaku děkan městské farnosti u Všech Svatých R.D. Józef Szeliga. Zde si je převezmou litoměřičtí skauti, kteří světlo přinesou na Štědrý den do katedrály.