Betlémské světlo v Litoměřicích

Jana Michálková, tisková mluvčí 11.prosince 2009

Betlémské světlo v LitoměřicíchBetlémské světlo si budou moci zájemci odnést z katedrály sv. Štěpána v Litoměřicích i letos. Emeritní biskup Mons. Josef Koukl ho požehná na Štědrý den během tradičního každoročního setkání se skauty, které bude v katedrále probíhat od 9.00 hodin.

Biskup Josef zde promluví k přítomným, zpívat se budou vánoční koledy a nakonec si každý bude moci plamínek zažehnutý v místě narození Ježíše Krista odnést ve své lucerničce domů.

Pro skauty je Betlémské světlo symbolem míru a přátelství. Vlakem ho rozvážejí po republice, aby se dostalo do co nejvíce domácností. Plamen k nám tradičně putuje z Vídně, kde ho rakouští skauti předávají skautským delegacím z celé Evropy. Letos ho brněnští skauti přivezou do České republiky v sobotu 12. prosince 2009 Pendolinem Českých drah, spojem SuperCity Antonín Dvořák.

„Betlémské světlo k nám dorazí již podvacáté. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Byla tak založena novodobá vánoční tradice, která letos slaví své dvacáté třetí výročí. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Světlo přátelství, jak byl betlémský plamen také nazván, dostalo po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou brněnských skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze, uvedl Miroslav Salus, koordinátor pro Betlémské světlo v Litoměřicích.