Bez práce nejsou koláče – Herní odpoledne pro děti v Teplicích

Mgr. Jana Švecová, DiS, sociální pracovnice, Salesiánské středisko Štěpána Trochty, Teplice 15.dubna 2013

Bez práce nejsou koláče – Herní odpoledne pro děti v TeplicíchTéměř šedesát dětí si v Teplicích v sobotu 12. dubna 2013 vyzkoušelo různá povolání – hasiče, popeláře, zahradníka a další. Soutěžní odpoledne pořádalo Salesiánské středisko Štěpána Trochty ve spolupráci s misijními dobrovolníky organizace SADBA. Herní program si kladl za cíl ukázat dětem, že chodit do práce je normální a dobré.

 

„V našem městě vyrůstá generace dětí, které nikdy neviděly své rodiče chodit do práce, přibližuje problémy současné doby P. Ladislav Nádvorník, SDB, ředitel Salesiánského střediska, „a je pro ně normální chodit si pro peníze na Úřad práce. Pro tyto rodiny je těžko pochopitelné, že jejich sociální dávky jsou hrazeny z daní někoho jiného, kdo do práce chodí. Herní odpoledne se snažilo přiblížit dětem skutečnou realitu. Během dvou hodin si vyzkoušely deset různých povolání. U hasičů zachraňovaly plyšové medvídky z hořícího domu, společně se zahradníky sázely semínka ječmene anebo se u číšníků například učily správně prostřít stůl. Za svědomitě odvedenou práci získaly odměnu v podobě papírových peněz. Ty mohly v přilehlém obchůdku vyměnit za sladkosti. „Před cestou do obchodu však měly děti za povinnost navštívit mzdovou účtárnu, pokračuje P. Nádvorník, „ve které jim byla z vydělaných peněz stržena daň z příjmu. Následným individuálním rozhovorem se děti dozvěděly o účelu této daně.

Soutěže se uskutečnily díky finanční podpoře programu Think Big, který realizuje Nadace Telefónica ve spolupráci s Nadací rozvoje občanské společnosti. Na přípravě programu se podíleli dobrovolníci Salesiánského střediska Štěpána Trochty a občanského sdružení SADBA. Tato pražská organizace školí a vysílá dobrovolníky, kteří po dobu jednoho roku pracují v salesiánských misiích pro děti a mládež v Africe, Indii, Mexiku či dalších zemích světa. „Naši dobrovolníci pochází z různých koutů republiky, objasňuje jejich koordinátor, P. Jaroslav Vracovský, SDB, „a v rámci osmiměsíčního předodjezdového školení připravují vždy na některém místě ČR i praktický program pro děti. Do Teplic jezdíme již několik let a vždy velmi rádi. Více informací o působení misijních dobrovolníků je možné najít na webové stránce www.adopcenablizko.cz.

 

2013-04-12

U stanoviště hasičů zachraňovaly děti plyšáky z hořícího domu.

2013-04-12

Z výdělku byla dětem stržena daň z příjmu a vysvětlen její účel.

2013-04-12

Za vydělané peníze si mohly děti nakoupit sladkosti.

Foto: P. Ladislav Nádvorník