Biskup Jan Baxant bude sloužit mši sv. pro hasiče

Jana Michálková 4.června 2010

Biskup Jan Baxant bude sloužit mši sv. pro hasičeLitoměřický biskup Mons. Jan Baxant se letos zúčastní Hasičských slavností, které se konají vždy jednou za tři roky v Litoměřicích. V pátek 11. června bude od 18.30 hodin sloužit Floriánskou mši svatou v katedrále sv. Štěpána.

 

Hasičské slavnosti (V. celorepublikový sraz hasičstva s výstavou hasičské techniky, 11. - 12. 6. 2010) jsou velkým svátkem nejen pro samotné hasiče, ale i milovníky tradic, řemesla a hasičské techniky. Skládají se z dvoudenní výstavy na litoměřickém výstavišti a slavnostního nástupu a průvodu hasičů s technikou.

Jedná se o největší setkání tohoto druhu u nás - v roce 2007 se dvoudenních oslav průběžně zúčastnilo na patnáct tisíc návštěvníků. Akce si získala své jméno i v zahraničí, mezi vystavovateli se objevily také hasičské sbory z okolních států. I tentokrát přislíbili účast vrcholní představitelé hasičských hnutí z celé Evropy a přední osobnosti kulturního a společenského života České republiky.

Letošní jubilejní ročník je již pátý v pořadí. Jeho součástí  budou také oslavy 10. výročí založení Hasičského záchranného sboru ČR a 160 let od vzniku 1. rakousko-uherského dobrovolného hasičského sboru v Zákupech. Pořadatelé proto přichystali několik novinek. Do expozice zahrnuli nejmodernější výjezdovou techniku, speciální vozidla zasahující při chemických haváriích, záchranné vrtulníky a letištní speciály, přibudou vystavující hosté ze zahraničí a mnoho dalšího.

Nosným prvkem oslav je však stále neopakovatelná výstava téměř dvou set kusů historické hasičské techniky - návštěvníci si budou moci prohlédnout ruční stříkačky a parní stříkačky spolu s automobily. Vrcholem Hasičských slavností bude opět slavnostní nástup hasičských sborů na litoměřickém Mírovém náměstí. Po nástupu s přehlídkou hasičských praporů se přesune průvod všech zúčastněných z Mírového náměstí na výstaviště, kde budou v průběhu výstavních dnů probíhat ukázky činnosti s technikou. Mimo prostory výstaviště, konkrétně na stanici profesionálních hasičů v Litoměřicích, která se nachází jen několik metrů od bran výstaviště, proběhnou Dny otevřených dveří.

Sobotní večerní program na litoměřickém Lodním náměstí, zaměřený na prezentaci speciální techniky nasazované v boji proti živelným katastrofám, oslavy zakončí. Na jeho úplný závěr připravili členové dobrovolných hasičských sborů Hasičskou hudební fontánu.

I v letošním roce bude součástí akce slavnostní Floriánská mše svatá celebrovaná litoměřickým biskupem Janem Baxantem. Atmosféru mše umocní účast hasičů v  historických uniformách. Myšlenky pomoci v nouzi, soudržnosti a pospolitosti předávané z generace na generaci jsou blízké jak křesťanům, tak i hasičům. Jistě nezapomenutelnou událostí bude také osobní setkání významných hostů Hasičských slavností s otcem biskupem.

Záštitu nad akcí převzal ministr vnitra Ing. Martin Pecina, MBA, genmjr. Ing. Miroslav Štěpán - generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR, Ing. Karel Richter - starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska a Mgr. Ladislav Chlupáč - starosta města Litoměřice. Pořádající organizací je Sdružení pro obnovu a zachování historických hasičských tradic ve spolupráci s městem Litoměřice, Generálním ředitelstvím HZS ČR  a SH ČMS. Partnery jsou Ministerstvo vnitra ČR, Armáda ČR, Policie ČR a Asociace Hasičských záchranných sborů podniků.

 

Program oslav:

Pátek   11. 6. 2010

10.00 -  18.00 hodin - celodenní výstava na výstavišti

18.30 - Floriánská mše sv., katedrála sv. Štěpána

Sobota 12. 6. 2010

10.00 -  12.00 hodin - slavnostní nástup a průvod hasičů, Mírové náměstí

13.00 -  19.00 hodin - otevření výstaviště / výstava

20.00 -  23.00 hodin - program na Lodním náměstí

 

Více informací naleznete na www.hasicsketradice.cz.

 

Plakát Hasičské slavnosti Litoměřice 2010.pdf