Biskup Jan Baxant navštívil Fuldu, setkal se s německými rodáky

Jana Michálková 2.září 2015

Biskup Jan Baxant navštívil Fuldu, setkal se s německými rodákyLitoměřický biskup Mons. Jan Baxant se ve dnech 29. a 30. srpna 2015 zúčastnil 32. setkání německých rodáků ve Fuldě (Německo).

 

Litoměřický biskup Mons. Jan Baxant navštívil o uplynulém víkendu německou Fuldu. Účastnil se tu setkání německých rodáků, kteří byli po druhé světové válce vysídleni z Litoměřic. V tamní katedrále celebroval mši svatou společně se světícím biskupem Prof. Dr. Karlheinzem Diezem, apoštolským protonotářem Dr. Lucianem Lamzou a s dalšími kněžími. Přijetí u nového primátora Fuldy Dr. Heika Wingenfelda se účastnil rovněž starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč.

V oblasti Fuldy nalezlo po druhé světové válce svůj nový domov více než dva tisíce lidí, kteří sem byli odsunuti z Litoměřic a okolí. V naprosté většině to byli věřící katoličtí křesťané, kteří mají stále zájem o vazby se svou bývalou vlastí. Díky organizacím, jako je například Sdružení Ackermann-Gemeinde, existovaly tyto kontakty již před rokem 1989 a jsou stále zachovávány.

Naši rodáci ve Fuldě pořádají toto setkání jednou za dva roky. Hosté z Litoměřic na něj bývají pravidelně zváni a jejich návštěva je jedním z kroků v budování dobrých vzájemných vztahů.

Biskup Jan Baxant v homilii řekl, že obě města jsou spojena s bezpočty lidských dramat, utrpením generací lidí a tragédií těch, kteří ztratili své domovy, ale také křesťanskou vírou, ukotvenou díky své opravdovosti a důslednému následování Krista v jednotlivých místech a lidských společenstvích. Křesťanské úsilí, jak řekl, nepřináší viditelný úspěch ihned, přesto ale není zbytečné, protože přinese mnohem více plodů v pozdějších dobách, u dalších generací. Poukázal na to, že Fulda a Litoměřice žijí - nejsou v troskách, ale rozkvétají -, protože je v nich přítomen křesťanský duch. Biskup mj. citoval římského filosofa a spisovatele Cicera a amerického filosofa a spisovatele Santayanu s tím, že se z našich dějin, při studiu historie našeho národa a našich předků, můžeme inspirovat vším dobrým a krásným a vyvarovat se toho, co lidé udělali ve své slabosti a nedostatečnosti špatně. Řekl, že bychom se měli poučit z chyb z minulosti, aby se již neopakovaly. Na závěr poděkoval a vyjádřil vděčnost všem německým dobrodincům a všem německým krajanům a jejich rodinám.

„Jeho návštěva a jeho slova pro nás byla přínosem. Jsme vděční a těšíme se na další krok na cestě porozumění a dobrých sousedských vztahů, vyjádřil poté Alois Hofmann, zastupující předseda sdružení Ackermann-Gemeinde ve Fuldě.