Biskup Jan Baxant navštívil na Štědrý den litoměřickou nemocnici

Jana Michálková 26.prosince 2014

Biskup Jan Baxant navštívil na Štědrý den litoměřickou nemocniciVánoce naplněné Božím požehnáním. S tímto přáním navštívil litoměřický biskup Mons. Jan Baxant na Štědrý den Městskou nemocnici v Litoměřicích, aby se tu osobně pozdravil s jejími pacienty i zaměstnanci. Nemocné přišel povzbudit, personálu nemocnice popřát klidnou službu.

 

V doprovodu ředitele litoměřické nemocnice Ing. Radka Lončáka, MBA, manažera pro lékařské zdravotnické obory MUDr. Jiřího Štveráka, MBA, a kardiologa a dlouholetého lékaře zdejší nemocnice MUDr. Milana Zbořila biskup obešel některé ambulantní provozy a téměř všechna oddělení, na nichž zůstali pacienti, kteří nemohli být vzhledem ke svému zdravotnímu stavu propuštěni o vánočních svátcích domů. Zavítal rovněž na anesteziologicko-resuscitační oddělení, kde je poskytována péče lidem bezprostředně ohroženým na životě. Všude byl přátelsky přijat, všem, s nimiž se tu pozdravil, předal drobnou sladkost.

Ředitel nemocnice Radek Lončák poukázal na vysokou kvalifikovanost zaměstnaneckého personálu. „Na Štědrý den i o vánočních svátcích přistupuje k pacientům stejně jako v jiných dnech - zcela kvalifikovaným a běžným způsobem. Každý ovšem prožívá Štědrý večer trošku jinak, jak pacienti, tak zaměstnanci, a míra empatie v tom samozřejmě hraje velkou roli. Návštěva pana biskupa je významným počinem závěru roku a z hlediska lidského přístupu je, řekl bych, velmi důležitá a velmi významná, řekl.

Jeho slova potvrdila i Naděžda Kovrzková, zdravotní sestra sloužící na oddělení léčebny dlouhodobě nemocných. „Služby sloužené na Štědrý den a o vánočních svátcích jsou o něco náročnější než jindy. Pacienti jsou v těchto dnech citlivější, a to i když za nimi rodina přijde. Návštěva pana biskupa nás potěšila, uvedla.

„Stýská se nám po našich blízkých. Je to od něho hezké, že přišel, řekla po setkání s biskupem jedna z maminek na dětském oddělení nemocnice.

V letošním roce byla obsazenost nemocnice na Štědrý den a o vánočních svátcích vyšší než v minulých letech. Tradičně nejvytíženější byla dětská ambulance, chirurgická ambulance, centrální příjem s interní ambulancí a lékařská služba první pomoci.

Nemocnice v Litoměřicích je obrovským kolektivem sehraných lidí, její chod zajišťují i o svátcích stovky zaměstnanců. Jedna z lékařek tu například sloužila na Štědrý den za svého kolegu, který musel být den předtím urgentně operován. Jak uvedla, i pro ni to byla služba jako kterákoli jiná.

Mons. Jan Baxant ocenil práci a přístup lékařů a sester k pacientům. Všem pak popřál hojnost Božího požehnání. „Když nám Pán Bůh žehná, sneseme díky jeho požehnání bolesti a nemoci, uneseme i ten někdy těžší kříž. Když nám Pán Bůh žehná, víme si rady. I těm, kteří léčí, uzdravují, vede ruku Pán Bůh. Přeji tedy všem, aby Vánoce byly naplněné Božím požehnáním a aby v novém roce žili pod otevřeným nebem rozevřené Boží náruče plné Božího požehnání, řekl v závěru návštěvy biskup.

 

Litoměřický biskup Mons. Jan Baxant má v rámci České biskupské konference na starost oblast zdravotnictví. Rada pro zdravotnictví ČBK se pod jeho vedením zabývá otázkami, které jsou spjaty se zdravotnictvím vůbec. Litoměřickou nemocnici navštívil na Štědrý den už popáté. Navazuje tím na tradici Štěpána kardinála Trochty, 17. biskupa litoměřického, který na Štědrý den nemocné a lékaře v nemocnici v Litoměřicích také navštěvoval.