Biskup Jan Baxant požehná Betlémské světlo přímo u vlaku

Jana Michálková 15.prosince 2010

Biskup Jan Baxant požehná Betlémské světlo přímo u vlakuBetlémské světlo míří také do Litoměřic. V sobotu 18. prosince 2010 dopoledne ho kolínští a mostečtí skauti přivezou na vlakové nádraží Litoměřice – město. Přímo u vlaku světlo zažehnuté v Betlémě požehná litoměřický biskup Mons. Jan Baxant.

 

Skauti litoměřického střediska poté Betlémské světlo odnesou, uchovají ve svých domácnostech a na Štědrý den ho přinesou do katedrály sv. Štěpána na Dómském náměstí, kde od 9.00  hodin proběhne tradiční slavnostní setkání, na kterém za skauty promluví Jan Zadražil a za dómskou farnost P. Jiří Hladík O.Cr.

První zájemci si budou moci zažehnout svoje lucerničky Betlémským světlem už v sobotu na nádraží, ostatní pak po setkání v katedrále 24. prosince. Zde jim bude k dispozici po celý den.

 

Pro skauty je Betlémské světlo symbolem míru a přátelství. Plamen k nám tradičně putuje z Betléma. Jeho převezení zabezpečují letecky rakouští skauti. Při ekumenické bohoslužbě ve Vídni je pak předávají skautským delegacím ze zahraničí. Letos ho tu převzali brněnští skauti v sobotu 11. prosince 2010 při bohoslužbě v místním kostele a stejně jako v minulých letech ho přivezli do Brna.

V pátek 17. prosince 2010 světlo v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha převezme arcibiskup Dominik Duka a další významné osobnosti. Následující den - v sobotu 18. prosince 2010 - skauti Betlémské světlo rozvezou prostřednictvím vlaků po celé republice, aby se dostalo do co nejvíce domácností.

 

Světélko zažehnuté v místě narození Ježíše Krista k nám letos dorazí již podvaadvacáté. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo až po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.