Biskup Jan Baxant požehnal městu Jablonec nad Nisou

mestojablonec.cz 20.září 2012

Biskup Jan Baxant požehnal městu Jablonec nad NisouLitoměřický biskup Jan Baxant v pondělí 17. září 2012 požehnal městu Jablonec nad Nisou a setkal se s jeho představiteli i zástupci místních církví.

 

V obřadní síni jablonecké radnice v pondělí 17. září 2012 proběhlo slavnostní setkání představitelů města, zástupců církví, které ve městě působí, i zastupitelů s litoměřickým biskupem Janem Baxantem, který přijal pozvání primátora Petra Beitla a požehnal statutárnímu městu Jablonec nad Nisou.

„Občas je potřeba se zastavit, rozhlédnout a zamyslet se nad tím, co vlastně je a není důležité. V dnešní době, kdy se všichni za něčím ženeme a necháváme se nést různými proudy, je vzácné, když má člověk příležitost k zamyšlení. Dnešní akt takovou příležitostí rozhodně byl a jsem velmi rád, že v jedné chvíli byli v obřadní síni zastoupení lidé různého náboženského vyznání, lidé bez vyznání i lidé s různými politickými názory a všichni naslouchali vlídným slovům pana biskupa a měli možnost si z nich vzít to dobré, řekl primátor Beitl.

K přítomným hostům promluvila i Dagmar Oupická, farářka Ochranovského sboru při Českobratrské církvi evangelické v Jablonci nad Nisou, která v současné době předsedá místní ekumeně. Mezi hosty zasedl také hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler.

Biskup Jan Baxant ve svém požehnání zdůraznil, že Bůh by měl ve městě přebývat, měl by vstoupit do všech domovů, aby se lidé měli dobře, a nezáleží na tom, zda jsou chudí či bohatí. Lidé by neměli být sami a měli by k sobě hledat cesty. Požehnání je vlastně takové přání dobra v náboženském slova smyslu. „Jsem rád a jsem překvapen, že se vám podařilo zorganizovat milé setkání v tak pestrém složení lidí, pochválil biskup průběh aktu. Dodal, že městu ještě nežehnal. „Vnímám to jako dobrou věc a jasný signál o tom, že vztah k církvi se mění, řekl. V Jablonci Monsignor Jan Baxant nebyl poprvé a podle svých slov se sem rád vrací.

Jablonec nad Nisou byl připsán na seznam statutárních měst ČR 12. března letošního roku. Představitelé města nepokládali, vzhledem k napnutému rozpočtu a trendu úspor, za vhodné organizovat velkolepé oslavy k této příležitosti. Připomínky tohoto významného historického milníku v dějinách města se ale táhnou jako červená nit všemi akcemi pořádanými ve městě, ať už to byly Velikonoční trhy nebo ohňostroj na přehradě 30. dubna. Pondělní akt slavnostního požehnání statutárnímu městu odstartoval Týden modliteb pořádaný jabloneckými církvemi, na který plynule navážou Jablonecké podzimní slavnosti.