Biskup Jan Baxant požehnal v Přepeřích sochu sv. Jakuba

Jana Michálková 30.července 2015

Biskup Jan Baxant požehnal v Přepeřích sochu sv. Jakuba Litoměřický biskup Mons. Jan Baxant požehnal při poutní slavnosti v Přepeřích novou sochu sv. Jakuba. Slavnost se konala v neděli 26. července 2015.

 

Před kostelem sv. Jakuba Staršího v Přepeřích u Turnova stojí nová pískovcová socha. Představuje sv. Jakuba a je kopií významného díla Václava Levého. Sochu světce, kterou vytvořil akademický sochař Michal Moravec, nechal zhotovit a farnosti věnoval pražský právník Jan Kříž. Při poutní slavnosti v neděli 26. července 2015 ji za účasti jejího donátora, jejího autora a významných hostů (velvyslance České republiky v Německu Tomáše Podivínského, zlatnického mistra Jiřího Urbana či herečky Jiřiny Bohdalové) požehnal litoměřický biskup Jan Baxant.

Instalace sochy patrona kostela, sv. Jakuba, se stala takřka tečkou za mnohaletým obdobím záchrany této pozdně gotické stavby a jejího okolí (včetně oprav mobiliáře a pořízení dvou nových zvonů). Rekonstrukce kostela, jeho opravy a úpravy mohly být provedeny nejen díky získaným dotacím a omezeným vlastním prostředkům farnosti, ale také díky finančnímu přispění donátora Jana Kříže, pro něhož jsou Přepeře a tamní kostel místem spojeným se vzpomínkami na dětství. Z téměř ruiny s dírami ve střeše a zničenou výzdobou se po více než dvanácti letech stal kostel opět důstojným místem setkávání.

Účastníci poutní slavnosti si rovněž mohli prohlédnout zvon-umíráček, snesený ze sanktusky kostela, který je podle předběžného vyjádření odborníků patrně jedním z nejstarších zvonů v Pojizeří. Po znaleckém zkoumání bude umístěn zpět na původní místo.

Koncelebranty poutní mše svaté byli současný i bývalý administrátor zdejší farnosti: P. František Michael Schnitter O.Praem. a R.D. Radek Jurnečka, nynější liberecký arciděkan. U příležitosti poutních oslav se v podvečer v kostele sv. Jakuba konal koncert Podkrkonošského smyčcového kvarteta.