Biskup Josef Koukl požehnal pietní místo

Jana Michálková, tisková mluvčí 12.listopadu 2009

Biskup Josef Koukl požehnal pietní místoEmeritní biskup Mons. Josef Koukl požehnal ve středu 11. listopadu 2009 pamětní desku věnovanou obětem válek a komunistického režimu, která byla u příležitosti 20. výročí sametové revoluce slavnostně odhalena na budově litoměřické radnice.

Spolu se starostou města Ladislavem Chlupáčem, předsedou Konfederace politických vězňů Vladimírem Chlupáčem, litoměřickým senátorem a bývalým mluvčím Charty 77 Alexandrem Vondrou a evangelickým farářem, signatářem Charty 77 a zakladatelem Občanského fóra v Litoměřicích Zdeňkem Bártou připomněl, čím byla naše svoboda v období dvou totalit vykoupena.

Motto v záhlaví desky zní ´Bojovali, trpěli a umírali, abychom my dnes svobodně žili´. „Svoboda je základem našeho bytí a žití. Je spojena s odpovědností a možností, co považujeme za správné a špatné. Svoboda je jako kyslík a svobodná volba je významným rozměrem našeho života. O svobodu se musí neustále pečovat a v těžkých dobách za ni bojovat. Má svou cenu a někdy musí být zaplacena i lidským životem, řekl Alexandr Vondra.

Akci zakončila česká státní hymna v podání místního dětského pěveckého sboru Hlásek. Vzpomínkového večera na události roku 1989 tak, jak probíhaly v Litoměřicích, se poté v kulturním domě účastnilo více než šest set lidí.

Bronzová pamětní deska je dílem litoměřické výtvarnice Ilony Staňkové. Má čtvercový tvar se třemi zkosenými stranami v barvách trikolóry, symbolizujícími státnost. Vznikla zásluhou města Litoměřice a Nadačního fondu Kalich Alexandra Vondry.