Biskup Josef požehnal žernosecké vinice

Jana Michálková 22.září 2009

Emeritní biskup Josef Koukl požehnal v sobotu 19. září úrodu a vinice Velkých Žernosek. Mší svatou v místním kostele sv. Mikuláše a žehnáním vinic začalo první letošní vinobraní v kraji.

Žernosecké vinařství, s.r.o. zde pěstuje vinnou révu na ploše zhruba dvaceti šesti hektarů. Jeho vinice se rozkládají na území tří obcí - Veké Žernoseky, Žalhostice a Lovosice. Na osmdesáti procentech plochy tu pěstují odrůdy bílých vín, zbytek je osázen odrůdami modrých vín - Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Tramín, Modrý Portugal, Svatovavřinecké nebo Rulandské modré. „Letošní úroda je vzhledem k počasí oproti loňsku o třetinu nižší, jinak bude co do množství průměrná. Kvalita letošních vín bude nadprůměrná až velmi dobrá, řekl František Kupsa, vinař a ředitel Žernoseckého vinařství, s.r.o. Na výrobu bílého burčáku, který v sobotu ochutnali návštěvníci žernoseckého vinobraní, padlo podle jeho slov padesát metrických centů hroznů.

Vinobraní v sobotu slavili i obyvatelé Roudnice nad Labem, od pátku do soboty 25.-26. září bude probíhat v Litoměřicích a v sobotu 26. září v Třebívlicích, kde tradici slavnosti vína obnovili po sto letech v loňském roce.