Biskup Jan Baxant ocenil myšlenku projektu, který má oživit historické památky Terezína

Jana Michálková 5.května 2010

Biskup Jan Baxant ocenil myšlenku projektu, který má oživit historické památky TerezínaLitoměřický biskup Jan Baxant navštívil v úterý 4. května 2010 město Terezín, kde se účastnil slavnostní akce – podpisu smlouvy o poskytnutí dotace pro projekt „Terezín - oživení historických památek“. Za přispění půlmiliardové dotace z fondů EU zde budou v letech 2010 –2013 revitalizovány historické objekty Kavalír 2, Retranchement 5, Dělostřelecká kasárna a Jízdárna.

 

Rozhodnutí o poskytnutí dotace stvrdili v terezínském hotelu Memorial svými podpisy ministr kultury Václav Riedlbauch a hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová. Příjemcem dotace je zájmové sdružení právnických osob „Terezín - město změny, jehož členy jsou Ústecký kraj a město Terezín.

Hlavní myšlenku projektu vyzdvihl litoměřický biskup Jan Baxant, který zdůraznil, že projekt „Terezín - oživení historických památek není jen pouhou rekonstrukcí, po které zůstanou pěkné, ale prázdné budovy, ale že má vnést do nově opravených památek nový život. Ve svém projevu zdůraznil význam samotného slova „oživení, které má zcela jiný rozměr než samotná oprava majetku.

Projekt „Terezín - oživení historických památek je zaměřen na vzorovou památkovou obnovu předem vytipovaných ohrožených objektů. Nově rekonstruované prostory budou využity pro stálou výstavní expozici, jež bude zahrnovat tematiku historie života obyvatel pevnostního města, historické expozice, dokumentaci stavebních technik a pevnostní architektury. Zároveň zde budou k vidění ukázky řemesel nebo částí vojenského výcviku. Vše bude realizováno prostřednictvím speciálních tematických prohlídek. Základním kamenem projektu jsou smluvně uzavřená partnerství, která zajišťují novou obsahovou náplň, jež bude probíhat v části areálu pevnosti Terezín. Vybrané prostory pevnostního města Terezín tím získají novou funkci.