Biskup požehnal nový most přes Labe

Jana Michálková, tisková mluvčí 18.prosince 2009

Biskup požehnal nový most přes LabeBiskup Mons. Jan Baxant požehnal nový silniční most přes Labe v Litoměřicích, který byl ve čtvrtek 17. prosince 2009 slavnostně uveden do provozu. Stavba má řešit složitou dopravní situaci ve městě, podle litoměřického starosty Ladislava Chlupáče je nejvýznamnější dopravní stavbou regionu za posledních sto let.

Slavnostního zprovoznění mostu se dále účastnili představitelé Ústeckého kraje, města Litoměřic a sousední obce Mlékojedy, senátor Alexandr Vondra, zástupci sdružení zhotovitelů stavby a další hosté.

Nový most přes Labe je součástí stavby I. části přivaděče k průmyslovým zónám v Prosmykách u Litoměřic. V prostoru mezi Ústím nad Labem a Roudnicí nad Labem zajišťuje nové silniční spojení. Po zkušenostech s ničivými povodněmi z roku 2002 byla celá stavba vyprojektována jako ochrana proti rozlití „staleté, či dokonce „tisícileté vody.

Celá stavba přivaděče od dálničního napojení na D8, přes kruhový objezd před Lovosicemi, se sjezdem u Mlékojed a dalšími stavbami až ke křižovatce Žernosecká na druhém břehu řeky, na silnici II/261, stála zhruba 1,6 miliardy korun, samotný most pak 845 milionů korun. Financována byla z rozpočtu Ústeckého kraje, evropských fondů či příspěvku Státního fondu dopravní infrastruktury. Most je dlouhý 608 metrů, hlavní oblouk přes Labe s délkou 151 metrů se stává rekordmanem v České republice. Jeho výstavba trvala dva roky.

Na základě doporučení občanů vybrala odborná komise z veřejné ankety  název Most generála Chábery. Tento válečný hrdina z druhé světové války, pilot František Chábera (*5.1.1912, +21.10.1999), je čestným občanem Litoměřic. V emotivním vystoupení zde na něj zavzpomínal plk. Bedřich Opočenský z litoměřické jednoty Čsl. obce legionářské, jejímž členem Fr. Chábera byl.