Biskupství darem podpořilo činnost vesnického sportovního klubu

Jana Michálková 8.srpna 2016

Biskupství darem podpořilo činnost vesnického sportovního klubuTJ Sokol Prackovice nad Labem oslavil 60 let činnosti spolku, z daru biskupství opravil svoje sportovní zázemí.

 

Mimosoudní dohodou skončil spor litoměřického biskupství a TJ Sokol Prackovice nad Labem, kdy Tělovýchovná jednota Sokol v rozporu se svým závazkem v darovací smlouvě prodala nemovitosti, které přestala využívat ke své činnosti, místo toho, aby je Biskupství litoměřickému coby dárci podle smlouvy vrátila. Své pochybení ale posléze uznala a porušení smluvního závazku vůči biskupství kompenzovala tím, že mu uhradila převážnou část z kupní ceny za prodané nemovitosti.

Biskupství přivítalo snahu účastníků sporu vyřešit věc mimosoudně, a proto se rozhodlo darovat polovinu z této částky zpět TJ Sokol, aby podpořilo tělovýchovnou činnost spolku, a druhou polovinu darovalo tamní farnosti, takže peníze nakonec tzv. zůstaly v obci.

Tělovýchovný spolek podle ujednání pokryl z těchto peněz náklady spojené s opravami svého sportovního zázemí a opravami dětského hřiště, které se uskutečnily v souvislosti s oslavou 60. výročí založení TJ Sokol v obci. Farnost finanční prostředky použije na elektroinstalaci kostela sv. Matouše.

Na fotbalovém hřišti přibyly lavičky pro diváky, je natřené zábradlí, branky i střídačky, byly vymalovány kabiny pro hráče i venkovní omítky objektu, v kabinách jsou nové lavičky a věšáky apod. Prokoukl i dětský koutek - je tu nové pískoviště, natřené prolézačky a kolotoč.

„Jsme za to rádi, bez těchto peněz bychom nemohli úpravy uskutečnit, a potěšilo nás, že druhá polovina půjde na opravu místního kostela, řekl v poděkování Biskupství litoměřickému za štědrý dar Jaroslav Bílek, předseda TJ Sokol Prackovice nad Labem.

TJ Sokol Prackovice nad Labem je nejstarší a nejpočetnější fungující spolek v obci. Místní fotbaloví nadšenci ho založili před 60 lety. V současné době tu mají A tým, starou gardu a nově i dětský oddíl.

Kulaté výročí oslavil tamní klub v sobotu 6. srpna. Do úvodního zápasu nastoupil v drese staré gardy i administrátor farnosti R.D. Roman Depa. Svou brankou přispěl k vítězství domácích a ke skóre 4:2.

Kostel sv. Matouše, původně gotická stavba (před r. 1361), později kolem roku 1800 barokně přestavěný, je jednolodní obdélnou stavbou s věží před západním průčelím. V minulých letech byl silně zdevastován a vlivem vlhkosti narušena jeho statika. Za pomoci dotací a z prostředků Purkyňovy nadace jako hlavního donátora je opravený zvenčí. Po provedení elektroinstalace budou moci probíhat opravy interiéru. Zatím se tu bohoslužby slouží pouze na Štědrý den, příležitostně se zde konají koncerty.

 

2016-08-08

Na vystavených fotografiích si mohli návštěvníci oslavy prohlédnout, co všechno nechal tělovýchovný spolek z daru biskupství opravit. Foto: Jana Michálková