Biskupství litoměřické se chystá na Katolické dny k sousedům

Ing. Jana Hovorková, koordinátorka akce za Biskupství litoměřické 13.května 2016

Biskupství litoměřické se chystá na Katolické dny k sousedůmZveme vás na Katolické dny, které se budou konat od 25. do 29. května 2016 v Lipsku.

 

Lipsko, proslulé zvláště jako působiště Johanna Sebastiana Bacha a místo konání řady veletrhů, bude letošním hostitelem jubilejních 100. katolických dnů s mottem „Hle, člověk. Jeho program je velmi bohatý: bohoslužby, přednášky, koncerty, workshopy, prohlídky, prezentace a řada dalších akcí, které se v duchu motta budou týkat ochoty společně se učit vidět novým způsobem, stavět do centra pozornosti člověka jako takového, vidět slabé a společně se zasazovat o spravedlivější svět. Kompletní program je, kromě jiných praktických informací ohledně dopravy, ubytování nebo akreditací, k dispozici na www.katholikentag.de. Mezi nejrůznější subjekty, které se uskutečnění jednotlivých akcí podílejí, patří také Biskupství litoměřické, klášter Osek a charity litoměřické diecéze.

Podobně jako na Katolických dnech v roce 2014 bude mít Biskupství litoměřické v Lipsku stánek, který bude umístěn mezi stánky jiných diecézí na tzv. Kirchenmeile v ulici Nonnenmühlgasse v samém historickém centru Lipska. Čtyřčlenný tým Biskupství litoměřického zde bude k dispozici návštěvníkům ve čtvrtek 26. května od 11.30 do 19 hodin, v pátek od 10.30 do 19 hodin a v sobotu od 10.30 do 18 hodin. Zpestřením všech tří dnů bude přítomnost několika hostů, kteří podle svých časových možností budou s návštěvníky neformálně hovořit o tom, co je bude zajímat. Mezi těmito očekávanými hosty jsou jak kněží z litoměřické diecéze, spolupracovníci charity, tak přátelé z partnerských německých diecézí. Stánek bude vybaven roll-up bannery s informacemi jak o životě místní církve, tak pamětihodnostech a krásách regionu. Tematicky se bannery věnují diecézi obecně, jejím patronům, poutním místům, některým momentům v historii diecéze, kontaktům s německými partnerskými diecézemi, činnosti charity, biskupskému městu Litoměřice i dalším turisticky zajímavým místům. K dispozici budou též propagační materiály, jednak ty, které se váží k činnosti církve, jednak ty, které představují kulturní a přírodní krásy. Návštěvníkům nabídneme i ochutnávku tzv. Apfelschorle. Jde o nápoj, který je v Německu oblíbený. Jedná se o jablečný džus s perlivou vodou. V litoměřickém stánku bude k ochutnání jeho litoměřická varianta: jablečný džus z jablek vypěstovaných v sadech ležících na hranicích litoměřické a královéhradecké diecéze a perlivá voda z Českého ráje.

Jeden z bannerů, který bude v litoměřickém stánku vystaven, pojednává o knize Otfrieda Preußlera s názvem Útěk do Egypta. Tento liberecký rodák v ní líčí příběh útěku Svaté rodiny, když za oněch svatých časů cesta z Betléma do Egypta vedla přes Království české, a to též přes litoměřickou diecézi. Zkrácený příběh jsme na Katolických dnech v Řezně pojali jako formu prezentace litoměřické diecéze. Jakožto „potulní herci jsme jeho vyprávění doplnili velkými plakáty. A tak se na scéně objevili císař František Josef, kterému král Herodes posílá depeši, aby zajistil dopadení Svaté rodiny, svatý Václav, který betlémským poutníkům otevře závoru na celnici a doprovodí je do nedalekého kostelíka, kde jsou shromážděni všichni čeští svatí, svíčková a pivo, které jsou servírovány poté, co se všichni svatí malému Ježíškovi pokloní, automobil značky Benz Viktoria, který Svatou rodinu předjíždí v kopci, strážmistr Havlíček, který má Svatou rodinu zatknout, a mnoho dalších postav a artefaktů. Touto netradiční a zároveň milou patnáctiminutovou formou prezentace chceme představit litoměřickou diecézi i v Lipsku.

Byli bychom velmi rádi, pokud by se výše uvedené řádky staly jedním z dalších důvodů, abyste se k sousedům do Saska na konci května vypravili - zakusit atmosféru katolického „veletrhu a inspirovat se kreativitou. Bude pro nás potěšením, pokud Vaše kroky v Bachově městě budou směřovat i tak trochu domů, k litoměřickému stánku, k jehož návštěvě Vás srdečně zveme!

 

katholikentag2014

Foto: Jana Hovorková