Česká mše vánoční J. J. Ryby zazněla v katedrále sv. Štěpána

Marie Koscelníková 19.prosince 2010

Česká mše vánoční J. J. Ryby zazněla v katedrále sv. ŠtěpánaKatedrálou sv. Štěpána v Litoměřicích zazněla v sobotu 18. prosince 2010 za přítomnosti biskupa litoměřického Jana Baxanta, zastupitele města Petra Hermanna a mnoha dalších posluchačů, Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby „Hej, mistře“.

 

Přítomní si Rybovu vánoční mši poslechli v provedení Pěveckého sdružení litoměřických učitelů a dětského pěveckého sboru Hlásek se sbormistryní Janou Novákovou, hudebním doprovodem Komorního smyčcového orchestru ZUŠ Litoměřice v nastudování Miroslava Ročka a sólisty Miluší Bláhovou - soprán, sólistkou Severočeského divadla opery a baletu v Ústí nad Labem Věrou Páchovou - alt, sólistou Severočeského divadla opery a baletu v Ústí nad Labem Pavlem Machátem - tenor a Petrem Zemanem - bas. Doprovod na varhany - Jan Záhora.

Česká mše vánoční Hej mistře je v naší zemi vnímána jako jeden z nerozlučných symbolů vánoční doby. V předvánočním i vánočním čase bývá hlavní částí mnoha koncertů a o Štědrém večeru zaznívá z mnoha kostelů při půlnočních mších. Od jejího zkomponování a prvního veřejného uvedení v Rožmitále pod Třemšínem letos uplyne 214 let.

 

Slovo biskupa Mons. Jana Baxanta k přítomným:

„Sami jste se přesvědčili, že Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby navodí skutečně takovou typicky českou vánoční atmosféru. Tato vánoční mše nemá jenom poslání navodit určitou vánoční romantiku, ale nese sebou ještě něco víc. Domnívám se, že nese i výzvu, nebo nabídku k zamyšlení nad tím, o kterém se zpívá, který se chválí, který je hodnocen námi lidmi jako skutečná osobnost - náš Spasitel, tedy Kristus. Bylo by určitě vhodné se nad ním zamyslet, přemýšlet nad touto osobností. Myslím, že právě i takovouto nabídku nám může tato česká mše vánoční přinést a předložit. Já vám, milí přátelé, přeji požehnané, šťastné a krásné Vánoce a činím to velice rád. Chtěl bych popřát vám, ale i vašim blízkým, vašim drahým, především vašim rodinám. K tomu přání ještě připojuji to mé doporučení k onomu zamyšlení nad onou osobností, o které jsme jistě při tom krásném zpěvu už teď přemýšleli. Krásný večer, krásné Vánoce.