Charita aktivovala krizový plán pro horké dny


Vlna veder ohrožuje seniory   

Hodně pijte a nechoďte na slunce. Tak zní doporučení Charity pro všechny a pro seniory zvlášť. Vlna veder, která zasáhla naši republiku, totiž představuje nebezpečí zejména pro seniory a chronicky nemocné. Pro jejich organismus znamená horko velkou zátěž a při nedostatečné konzumaci tekutin snadno kolabují. Charita Česká republika aktivovala plán pro horké dny, seniory v terénu i ve svých zařízeních vybízí k dodržování pitného režimu, mění jídelníček, a ochlazuje jejich prostředí všemi dostupnými prostředky.

Organismus starších lidí se hůř vyrovnává s vnějšími vlivy. V teplých dnech je proto vhodné, aby se vyhnuli pobytu na přímém slunci a pili víc tekutin. Ty by měli doplnit domácími vývarovými polévkami, které obsahují minerální látky, a vlažnými bylinkovými čaji – třeba mátovým, jenž má chladivé účinky. I takové kroky mohou zabránit srdeční nebo mozkové příhodě způsobené dehydratací. „Senioři dobře snášejí i nealkoholické pivo, které rovněž doplňuje potřebné minerály. A doporučujeme jíst lehčí jídla, zejména hodně ovoce a zeleniny. Z preventivních důvodů je nutné také častější měření krevního tlaku,“ říká Ludmila Kučerová, koordinátorka zdravotních aktivit Charity Česká republika.

Charita doporučuje co dělat ve vedru:

Klimatizujte místnosti, máte-li tu možnost, ale jen o pár stupňů

Větrejte přes noc a ráno a přes den zavřete okna

Namočte si ručník nebo žínku a přikládejte na zápěstí, pod kolena, za krk nebo na hlavu

Nohy ponořte do nádoby s vlažnou vodou

Osprchujte se vlažnou vodou, ale současně dejte pozor na prochlazení

Pijte dostatek tekutin, alespoň 1,5 litru tekutin denně: nealkoholické nápoje, chladné bylinné čaje, iontové nápoje,   minerálky, vhodné je i nealkoholické pivo

Nápoje pijte spíš vlažné než ledové

Konzumujte lehčí jídla – bujóny, vývary, ovoce, zeleninu

Vyvarujte se pobytu na přímém slunci, pokud nakrátko musíte, tedy s pokrývkou hlavy

Ošetřujte pokožku hydratačními krémy s UV filtrem

Noste lehké vzdušné oblečení z přírodních materiálů, používejte lehké přikrývky

Nevykonávejte namáhavé práce, odpočívejte


(Z tiskové zprávy Charity ČR, Jan Oulík)