Charita ČR rozdala materiální pomoc za více než pět milionů korun

Jan Oulík, Charita ČR 21.června 2013

Charita ČR rozdala materiální pomoc za více než pět milionů korunRozruch kolem povodní pomalu utichá, Charita zůstává s lidmi dál. V terénu probíhá sociální šetření a první psychologická pomoc, s odklízením následků pomáhají týmy dobrovolníků. Finanční sbírka překročila částku 8,2 milionů Kč.

 

Charita Česká republika zhodnotila první dva týdny své povodňové pomoci. Do domácností dosud zapůjčila 228 vysoušečů a rozdala mimo jiné:

  • 2930 litrů desinfekce a čisticích prostředků
  • 3174 ks nářadí, nástrojů a pomůcek pro úklid
  • 2103 ks pracovních oděvů a ochranných pomůcek

„Charita rozdala vyplaveným domácnostem materiální pomoc v celkové hodnotě přes pět milionů korun, říká národní povodňový koordinátor Charity ČR Martin Zamazal. Vedle toho pomáhali i charitní zaměstnanci a dobrovolníci. Konkrétně

  • 135 pracovníků v prvních dnech provedlo monitoring
  • 30 lidí pomáhalo s úklidem
  • 106 pracovníků provedlo prvotní sociální šetřená a stejný počet poskytl psychologickou první pomoc

„V následujících dnech naši pracovníci dokončí podrobná sociální šetření v téměř 400 domácnostech. Na základě vyhodnocení pak bude následovat přímá pomoc, dodává národní povodňový koordinátor Martin Zamazal. Zdůrazňuje také, že Charita ČR působí v zasažených obcích dlouhodobě se svými sociálními službami a proto zůstane vyplaveným lidem nablízku i do budoucna.

Na sbírkovém kontě, ze kterého se bude další pomoc rozdělovat, se ke čtvrtečnímu ránu sešlo 8 247 169 korun.


Teplé počasí zlepšuje náladu

V terénu jsou nadále i pomocníci z nezasažených oblastí. Například z jižní Moravy přijely do postižených oblastí v Čechách již čtyři týmy charitních pracovníků nebo dobrovolníků. V úterý a ve středu pomáhali odstraňovat následky povodní lidem v domácnostech v Litoměřicích pracovníci Charity z Blanska, Znojma a Uherského Hradiště. Kromě vysokotlakých čističů a odsávačů bahna si s sebou přivezli příklepová elektrická kladiva, majzlíky i kladiva na otloukání omítek.

Jiná parta pracovala v jihočeské Putimi. „Panuje tady spolupráce a velmi dělná atmosféra, popsal své dojmy při otloukání mokrých omítek Jan Havelka, krizový koordinátor znojemské Charity. „Teď se ale musí čekat na vysychání zdí. To z mých zkušeností může trvat až rok. Lidé však někdy s nahazováním příliš spěchají a jsou pak nemile překvapeni. Teplé počasí celé věci naštěstí napomáhá, i co se týče nálady, pokračuje Havelka.

Charita pomáhala i při bleskových povodních (například na Slovácku a Blanensku) a při jiných mimořádných událostech. Svou pomoc nabídla občanům i Charita Krnov po ničivém úterním tornádu.

 

Konto, DMS a další důležité údaje:

· sbírkové konto Charity ČR č. ú. 11998822/0800 u České spořitelny, VS 906

· DMS CHARITAPOMOC na číslo 87 777

· stav konta dnešnímu dni (20. 6.) je: 8 247 169 . Děkujeme!

· krizová nonstop linka: 737 234 078

· linka duchovní pomoci 702 585 588

· povodne@charita.cz - nabídky pomoci, dotazy veřejnosti, žádost o pomoc aj.