Církev koordinuje pomoc postiženým velkou vodou s charitou

Jana Michálková 4.června 2013

Církev koordinuje pomoc postiženým velkou vodou s charitouTřetí den se potýká Česká republika s ničivými povodněmi. Evakuovány byly stovky lidí. Do pomoci potřebným se aktivně zapojila i litoměřická diecéze. Veškerá tato pomoc je výhradně organizována prostřednictvím Diecézní charity Litoměřice.

 

Litoměřická diecéze koordinuje svoje možnosti pomoci s Diecézní charitou Litoměřice. Veškerá povodňová a popovodňová pomoc je a bude organizována prostřednictvím Diecézní charity Litoměřice. Hlavním koordinátorem pomoci pro litoměřickou diecézi je Bc. Roman Striženec (kontakt: mob.  603 943 233).

„Charitě jsme dali k dispozici kostel sv. Ludmily v Litoměřicích, kde vznikne sklad humanitární pomoci. V Diecézním domě kardinála Trochty budou pod koordinací Diecézní charity přechodně ubytováni evakuovaní občané, pravděpodobně sem bude přestěhován azylový dům, řekl generální vikář litoměřické diecéze P. Stanislav Přibyl, který se dnes účastnil pracovní porady v sídle Diecézní charity Litoměřice. To však podle jeho slov není pomoc konečná. „Je třeba vědět, že nejdůležitější pomoc je pomoc následná. Až opadne velká voda, bude potřeba dlouhodobá pomoc a na tu jsme připraveni. Naši pracovníci, například stavaři, mohou nabídnout svoji odbornost a v koordinaci s Diecézní charitou budou jistě nápomocni tam, kde bude potřeba - při likvidaci škod, přípravě posudků, pomoci s odškodným, při řízení s pojišťovnami a podobně, říká P. Přibyl.

„Uvažujeme i o tom, že bychom my kněží litoměřické diecéze mohli lidem postiženým povodní nabídnout jakousi „psychosociální duchovní pomoc po telefonu, to znamená, že bychom si povídali s lidmi, kteří potřebují nebýt ve svém utrpení sami. A pokud by si vyžádali návštěvu kněze, teprve pak by navštívil jejich domácnost. Zatím je to ale pouze návrh, o kterém budeme jednat, uvedl generální vikář.