DCH Litoměřice pomáhá nepřetržitě

Edith Kroupová, DCH Litoměřice 10.srpna 2010

DCH Litoměřice pomáhá nepřetržitěOblastní a farní Charity využívají finanční prostředky, které byly Diecézní charitou Litoměřice uvolněny k přímé materiální pomoci pro oblasti postižené záplavami. Farní charita Česká Lípa, Oblastní charita Liberec a Oblastní charita Česká Kamenice, které sídlí přímo v zatopené oblasti, aktivně působí v postižených obcích.

Prostřednictvím minimálně dvoučlenných týmů rozvážejí materiální pomoc do míst, kde se zatím pomoci nedostalo. Např. OCH Liberec, přestože musela evakuovat vlastní zařízení, se zaměřuje na menší obce, kam se jen stěží dostává pomoc. Její pracovníci dnes (10. srpna 2010) projížděli trasu směrem k Raspenavě a poskytovali pomoc všem potřebným. Konkrétně Raspenava byla nedostupná ještě v sobotu. Teprve v úterý odpoledne začala do této obce - po částečné opravě silnic - proudit další pomoc. Mezi prvními, a to již v předchozích dnech, byla právě OCH Liberec.

Zapojili se také zaměstnanci Domova sv. Máří Magdalény v Jiřetíně pod Jedlovou a FCH Rumburk. Společně pomáhají v oblasti Šluknovského výběžku. Mapují situaci a následně distribuují potřebnou pomoc.

„V prvním týdnu očekáváme velkou intenzitu přímé materiální pomoci. Pokračovat bude však Diecézní charita Litoměřice i v následné péči, kterou zahájíme pravděpodobně začátkem příštího týdne, uvedl hlavní koordinátor pomoci za DCH Litoměřice Roman Striženec.

Některé prostředky v postižených oblastech jsou však stále nedostačující. Zatím máme informace od FCH Rumburk, kde by potřebovali vysoušeče, dezinfekce do studny, mycí a úklidové prostředky, Savo proti plísním, gumové rukavice, kalová čerpadla, lopaty, protipovodňové pytle. V OCH Česká Kamenice postrádají balenou vodu, kolečka, lopaty, košťata, rukavice, hadry, Savo, čistící prostředky, el. agregát a uvítají také dobrovolníky. Chrastava potřebuje nářadí, košťata, ochranné rukavice, respirátory, trvanlivé potraviny, balené sušenky, pitnou vodu, hygienické a čistící prostředky, dámské hygienické potřeby, dětské pleny všech velikostí, dětskou hygienu, krémy na ruce, repelentní prostředky, pláštěnky a nepromokavé bundy, jednorázové kelímky, misky a lžíce, ručníky, papírové ubrousky, ponožky všech velikostí a druhů, potravu pro zvířata apod.

Pomocnou ruku podala také OCH Most, OCH Ústí nad Labem a OCH Hradec Králové. Uspořádaly sbírku materiální pomoci, kterou budou následně distribuovat do postižených míst.

 

Ve středu 11. srpna dorazí také dvacet dobrovolníků vyslaných DCH Brno na žádost Jihomoravského kraje, který rovněž dobrovolníkům hradí potřebné náklady, v pondělí přibude dalších čtyřicet. Pomáhat by měli do příštího pátku. Pomoc zahájí v Chrastavě, kde jejich nabídku přijali s nadšením. Ubytování je zajištěno v Liberci na vysokoškolských kolejích a vzhledem k dobrým vztahům a spolupráci s Technickou univerzitou bude ubytování zdarma. Stravování v Chrastavě bude pravděpodobně také zdarma, to zjistí na místě na městském úřadě, kde je již očekávají.

 

Abychom pokryli maximální možné území, soustředí se dané Charity na vybrané obce. Konkrétně FCH Česká Lípa zajišťuje město Česká Lípa, Žandov, Stružnici, Cvikov, Kunratice u Cvikova, Zákupy, Mimoň a Velenice. OCH Česká Kamenice zajišťuje Benešov nad Ploučnicí, Františkov nad Ploučnicí, Markvartice, Srbskou Kamenici, Janskou, Chřibskou, Všemily a Jetřichovice. OCH Liberec pokrývá Chrastavu, Raspenavu, Hrádek nad Nisou, Novou Ves, Bílý Kostel, Mnišek, Kryštofovo údolí, Hejnice a Oldřichov v Hájích. OCH Ústí nad Labem podporuje činnost OCH Česká Kamenice.

Ostatní nepokryté oblasti zajistí další oblastní a farní Charity litoměřické diecéze, případně sama DCH Litoměřice. Konkrétně dnes je z DCH Litoměřice do oblasti Hejnice a Raspenavy vypraven transport ošacení. DCH Litoměřice dnes rovněž poskytla elektrocentrálu FCH Česká Lípa, díky které se některým domácnostem dostane elektrický proud.

Pomoc za DCH Litoměřice organizuje pan Roman Striženec. Nabídky pomoci prosím zasílejte na email migrace@dchltm.cz. Zároveň prosíme o shovívavost, pokud nebudeme schopni Vaší nabídky využít, budeme se však snažit na všechny nabídky reagovat.

 

Výzva Oblastní Charity Ústí nad Labem.doc

Oblastní Charita Most vyhlašuje veřejnou sbírku věcí.pdf