Děkovná mše svatá ve Frýdlantu v Čechách

Martin Flosman 1.října 2010

Děkovná mše svatá ve Frýdlantu v ČecháchV úterý 21. září 2010 celebroval litoměřický biskup Mons. Jan Baxant děkovnou mši svatou za Boží ochranu města při povodních.

Litoměřický biskup Jan Baxant zavítal do Frýdlantu na pozvání starosty města Ing. Dana Ramzera a místního duchovního správce R. D. Mgr. Víta Audyho. Kostel Nalezení sv. Kříže ve Frýdlantu v Čechách je sakrální stavbou, která byla snad nejvíce zasažena srpnovými záplavami. V kostele tehdy několik hodin stálo přes 20 cm vody.

Bohoslužby se zúčastnili také liberecký hejtman Stanislav Eichler společně se svým náměstkem pro dopravu Martinem Seppem, náměstek ministra pro místní rozvoj Jiří Vačkář a starostové postižených obcí Marie Matušková z Višňové, Vladimír Stříbrný z Heřmanic a Martin Půta z Hrádku nad Nisou.

Mše svatá byla poděkováním za ochranu města při povodních, prosbou o Boží požehnání při opravách následků živelné katastrofy a také vzpomínkou na oběti této události. Při srpnových povodních zde zahynulo pět osob. Biskup ve své promluvě velmi ocenil přístup všech záchranných složek, zejména hasičů a dobrovolníků. Byl také potěšen přístupem lidí, jejich vzájemnou nezištnou pomocí, ochotou a zejména přístupem mládeže. I pomoc z Vatikánu považuje za mimořádnou: „Svatý otec pomohl svým finančním darem pro postižené povodněmi rychle, bleskově. Bylo tomu tak proto, že povodně přišly bleskově. Jakákoliv pomoc se nemá odkládat. Má se dostavit rychle, hned, pokud možno. Záplavy mnohým lidem v postižených oblastech vzaly téměř všechno. Ztratili i střechu nad hlavou. Kupodivu, povodeň neodnesla lidskou solidaritu a odvaha mladých lidí pomoci byla až překvapující. Starostové neseděli ve svých kancelářích, ale obcházeli s povzbuzením své smutné občany. Není to s lidmi v severních Čechách až zase tak špatné! uvedl Mons. Jan Baxant.

Po skončení mše požehnal dvěma novým vozům dobrovolných hasičů z Frýdlantu, jejichž hasičská zbrojnice byla o srpnových povodních také zaplavena. Následně přítomní přijali pozvání starosty Dana Ramzera k přátelskému setkání v prostorách radnice.