Desáté výročí zahájení provozu Hospice sv. Štěpána v Litoměřicích

Marie Koscelníková 31.března 2011

Desáté výročí zahájení provozu Hospice sv. Štěpána v LitoměřicíchV litoměřickém kině Máj si při slavnostním odpoledním setkání 24. března 2011 současní i bývalí pracovníci Hospice sv. Štěpána v Litoměřicích spolu se členy občanského sdružení, dobrovolníky, příznivci hospice a duchovními připomněli deset let od zahájení provozu.

 

Mezi pozvanými hosty byla i MUDr. Marie Svatošová, zakladatelka hospicového hnutí v ČR : Ani se mi nechce věřit, že už je to deset roků. Uteklo to jako voda a vzpomínám na začátky, když k nám do hospice v Červeném Kostelci nastoupila Monika Marková. Už tehdy v začátcích měla úmysl v rodných Litoměřicích pomoci vybudovat hospic, což se také podařilo a dnes slavíme desáté výročí...

Slavnostní setkání v kině Máj v Litoměřicích moderoval ředitel hospice Pavel Česal: „Slavení desátého výročí i v postní době se dá asi zdůvodnit. Je to spíš hezké připomenutí výročí tohoto zařízení a je to něco krásného. Hospic v Litoměřicích slouží už deset let nejen pro  město Litoměřice, ale i pro velké okolí. Máme působnost čtyř krajů, bylo u nás už 2200 pacientů a to je hezké číslo. Ale není to jen číslo, ale 2200 různých osudů, různých příběhů a to je důvod si je připomenout a oslavit.

Tomáš Smolek, jeden ze čtyř zakládajících členů, připomněl v krátkém přehledu dějiny hospice:
27. 4. 1997 - požehnání základního kamene Janem Pavlem II.
13. 10. 1997 - registrace občanského sdružení
říjen 1999 - zahájení stavby
2. 2. 2001 - slavnostní otevření hospice
13. 2. 2001 - přijetí prvního pacienta

Součástí odpoledního programu bylo promítání dokumentárního filmu „Okno do duše umírajících z hospicového prostředí režiséra Tomáše Škrdlanta z hospicového prostředí a krátká debata s autorem.

Po té svoji knihu „Kmotra na e-mailu představila Marie Svatošová a spoluautorka knihy žákyně 5. třídy Jana Maršíková. Následovalo další autorské čtení v podání Moniky Markové, kterým uvedla svoji knihu „Sestra a pacient v paliativní péči.


Oslavy desetiletého výročí Hospice sv. Štěpána v Litoměřicích byly zahájeny už 3. února 2011 při slavnostní děkovné bohoslužbě v hospicové kapli. Slavnostní odpoledne 24. března 2011 bylo důstojným pokračováním. Celou vzpomínkovou akci ukončí v letních měsících benefiční koncerty.