Diecézní organolog Radek Rejšek představil veřejnosti bozkovské varhany

Jana Michálková 8.července 2013

Diecézní organolog Radek Rejšek představil veřejnosti bozkovské varhanyDiecézní organolog Radek Rejšek představil veřejnosti další varhany litoměřické diecéze, které jsou v kritickém stavu a potřebují zachránit. Tentokrát setkání probíhalo v Bozkově, v sobotu 6. července 2013 v kostele Navštívení Panny Marie. Účastnilo se ho na šedesát zájemců.

 

Diecézní kampanolog a organolog Mgr. Radek Rejšek zahájil v letošním roce dlouhodobý projekt nazvaný Za varhanami litoměřické diecéze, jehož smyslem je uvést v širší známost nejen mezi našimi věřícími a farníky, ale i „pouhými obdivovateli církevních památek a chrámové hudební kultury, památné varhany v našich kostelech, které jsou z nějakého důvodu ohrožené. „Cílem setkání přímo u památných nástrojů, kterých bude v každém roce několik, je seznámit veřejnost s vesměs neutěšenou situací historických varhan na kůrech našich kostelů v obecné rovině a probudit zájem o řešení situace konkrétního nástroje, u něhož setkání proběhne. Jednotlivé akce se uskuteční přímo na kůrech kostelů u varhan a jejich součástí bude prohlídka nástrojů, předvedení jejich zvukových možností, prohlídka vnitřku, popularizační přednáška o jejich historii, nastínění řešení konkrétních problémů, malý koncert - pokud budou varhany v hratelném stavu - a diskuse. Zájemci o varhanní hru si ji budou moci pod dozorem fundovaného varhaníka i vyzkoušet. Stav některých nástrojů vyžaduje již rychlé řešení, jinak hrozí jejich zánik. Proto je seznámení s problematikou a možnostmi získání prostředků na zachování našich památných varhan a jejich záchrany prvořadým smyslem tohoto projektu, říká autor projektu Radek Rejšek.

Po Újezdu pod Troskami a Bozkově bude další prezentace ohrožených varhan probíhat v Liběšicích u Litoměřic a Bezdězu.

 

Pátek 16. 8. 2013 - Liběšice u Litoměřic

Kůr farního kostela Nanebevzetí Panny Marie bude zpřístupněn v čase 14.00 až 17.00 hodin (konec není stanoven pevně), program bude řešen podle zájmu zúčastněných. Dnes již značně zchátralé cenné varhany jsou dílem varhanářské dílny Tauchmannových (po roce 1800).

Neděle 1. 9. 2013 - Bezděz

Kůr farního kostela sv. Jiljí bude zpřístupněn bezprostředně po slavné poutní mši svaté, která začíná v 10.00 hodin. Na historické varhany postavené v r. 1760 žitavským varhanářem J. G. Tamitiem bude doprovázena liturgie, po jejímž zakončení (cca v 11.00 hodin) se uskuteční prezentace těchto vzácných varhan (doba trvání akce cca 1 hodina).

 

Z médií:

http://krkonossky.denik.cz/zpravy_region/snazi-se-zachranit-zrejme-nejvzacnejsi-varhany-dieceze-20130706.html

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/233867-bozkovskym-varhanam-hrozi-zanik/

http://www.ceskenoviny.cz/kultura/zpravy/na-obnovu-varhan-v-bozkove-mohou-lide-prispet-i-adopci-pistal/959171

http://www.radio.cz/cz/rubrika/zpravy/zpravy-2013-07-06

 

2013-07-06

2013-07-06

2013-07-06

Foto Jana Michálková