Dnes si připomínáme 20. výročí svatořečení Zdislavy z Lemberka, hlavní patronky litoměřické diecéze

Jana Michálková 21.května 2015

Dnes si připomínáme 20. výročí svatořečení Zdislavy z Lemberka, hlavní patronky litoměřické diecézePřed dvaceti lety 21. května byla svatořečena Zdislava z Lemberka, hlavní patronka litoměřické diecéze. U příležitosti oslav 20. výročí její kanonizace bude v dnešní výroční den litoměřický biskup Jan Baxant sloužit mši svatou v místě jejího posledního odpočinku – v bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí, poté bude v ambitech zdejšího kláštera zahájena výstava „Zdislava svatořečená“.

 

U příležitosti oslav 20. výročí svatořečení Zdislavy z Lemberka bude dnes, v pátek 21. května 2015, v 19 hodin slavnostně zahájena v ambitech kláštera v Jablonném v Podještědí výstava „Zdislava svatořečená /Zdislava heiliggesprochen. Na programu je rovněž premiéra dokumentárního filmu Patricka Weissiga, který se snaží zachytit vztah dnešních lidí k této české světici.

Vernisáži předchází česko-německá mše svatá od 18 hodin ve zdejší bazilice, kterou bude sloužit litoměřický biskup Jan Baxant, dominikánský provinciál Benedikt Mohelník, budyšínský děkan Veit Scapan, P. Andrzej Glombitza, jablonský farář P. Pavel Mayer a další. Vernisáž hudebně doprovodí mimoňský sbor Zpěvandule a žitavská katolická schola.

 

Program letošních poutí ke sv. Zdislavě do Jablonné v Podještědí naleznete zde.

 

Výtvarná soutěž „V srdci paní Zdislavy

Centrum svaté Zdislavy v Jablonném vyhlásilo u příležitosti letošního jubilea 1. ročník výtvarné soutěže V srdci paní Zdislavy. Jeho tématem je pohled na svatou Zdislavu jako manželku a matku.

Téma roku 2015: Svatá Zdislava, manželka a matka

Formát: čtvrtka, kreslící karton, papír A3

Technika: libovolná (malba, kresba, grafika, koláž, komiks, atd.)

Soutěž je určena pro: žáky MŠ, 1. stupeň ZŠ, ZUŠ ve věku 5 - 11 let a jednotlivce ve věku 5 - 11 let.

Práci prosím označte: jméno, adresa, škola a třída, věk, e-mailová adresa a telefon

Výtvarné práce můžete posílat do 30. 1. 2016 na adresu: Klášter dominikánů, Klášterní 33, 47125 Jablonné v Podještědí (obálku označte prosím: „V srdci paní Zdislavy.

Vystaveny budou v ambitech kláštera dominikánů v Jablonném v Podještědí od 1. května do 31. srpna 2016.

 

Více informací naleznete na www.zdislava.cz.