Do baziliky v Jablonném v P. se po dvou letech rekonstrukce vrátily bohoslužby

Dominik Faustus 30.listopadu 2023

Jablonné v Podještědí (Liberecko) 30. listopadu (ČTK) - K bohoslužbám opět slouží bazilika v Jablonném v Podještědí na Liberecku, která patří mezi národní kulturní památky. Přes dva roky byla uzavřená kvůli částečné opravě za více než 60 milionů korun, většinu nákladů zaplatí církev z evropské dotace. Stavební práce skončily a dodělává se už jen expozice o svaté Zdislavě, řekl dnes ČTK děkan kláštera Pavel Mayer.

Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy je jednou z nejcennějších barokních památek v Libereckém kraji. Postavená byla v letech 1699 až 1729 a její vnitřní prostory jsou tvořeny soustavou elipsoidů. Nad středním z nich je 34 metrů vysoká kopule. Od října 2021 řemeslníci obnovovali právě její vnitřní část.

"Pracovalo se od lucerny kopule, která je restaurovaná, až dolů," uvedl Mayer. Při rekonstrukci se dělaly i nové rozvody elektřiny, osvětlení i ozvučení. "Je to výrazně lepší, než bylo," uvedl Mayer. Nová je také výmalba lodi baziliky a dalších částí. Na pilastrech, což jsou napodobeniny sloupů, je tak opět mramorování a řemeslníci obnovili i zlacení v presbytáři.

Po opravě je rovněž část mobiliáře, konkrétně lavice z lodi baziliky, zařízení zákristie i presbytáře. Opravené je i podzemí, kde připravují dominikáni novou expozici o svaté Zdislavě. "Hotová by měla být do týdne či dvou," odhadl Mayer. Svatá Zdislava, která je patronkou rodiny, je s regionem spojená. Bazilika se nachází na místě, kde býval gotický kostel založený ve 13. století právě svatou Zdislavou. Šlechtična žila na nedalekém hradu Lemberk a proslula skutky milosrdenství, dobročinnosti a křesťanské lásky i svým léčitelským umem.

Rozsah obnovy baziliky nebyl ale takový, jaký původně dominikáni zamýšleli. Důvody byly nižší získaná evropská dotace a nárůst cen stavebních materiálů a prací. Podle Mayera proto připravují II. etapu rekonstrukce, jež by měla mimo jiné zahrnovat renovaci čtyř vnitřních oltářů.

knt gcm

Neděle 26. listopadu 2023, bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy, Jablonné v Podještědí

Foto: Jana Chadimová