Do katedrály byla umístěna pamětní deska Mons. Josefa Koukla

Jana Michálková 20.března 2011

Do katedrály byla umístěna pamětní deska Mons. Josefa KouklaJméno 18. biskupa litoměřického, Mons. ThDr. Josefa Koukla, který zemřel loni v květnu, bude připomínat pamětní deska, jež byla umístěna v pátek 18. března 2011 na jeden z pilířů v katedrále sv. Štěpána na Dómském náměstí v Litoměřicích. Litoměřický biskup Mons. Jan Baxant ji požehná o 4. neděli postní (3. dubna 2011) po mši svaté, která začíná v 10 hodin.

 

Na pamětní desce věnované Mons. Josefu Kouklovi je vyobrazen jeho biskupský znak a uvedeny základní životopisné údaje (včetně data jeho biskupského svěcení a nástupu na biskupský stolec). Latinský nápis „Svým životem vpravdě vydal svědectví o Boží lásce vyjadřuje, že biskup Josef svým životem naplnil heslo „Bůh je láska, které si při nástupu do biskupské služby zvolil. Podle zadaného návrhu ji připravila kamenice Ivana Šulcová ze Sedlce pod Házmburkem.

Kamenná deska z indické žuly byla vsazena do prvního pravého pilíře v katedrále (při pohledu od hlavního oltáře směrem ke vchodu do chrámu). Na protějším pilíři (první levý pilíř při pohledu od hlavního oltáře) se nachází  pamětní deska Štěpána kardinála Trochty. „Tu připravoval můj učitel, pan Antonín Hnida, kameník z Lovosic, u kterého jsem se kamenické práci vyučila. To mu bylo 76 let. Byl to mistr kamenického řemesla, který tu neměl široko daleko konkurenci. Jsem pyšná na to, že jsem mohla realizovat pamětní desku Mons. Josefa Koukla a že je umístěna poblíž práce mého učitele, řekla Ivana Šulcová.

Biskupové litoměřické diecéze bývali v minulosti pohřbíváni přímo v katedrále sv. Štěpána. Od počátku 19. století, kdy byla jejich těla ukládána do biskupské hrobky na novém litoměřickém hřbitově, se stalo tradicí, že jejich jména připomínají v katedrále právě pamětní desky.