Do kostela v Otvicích se vracejí bohoslužby

Jana Michálková 8.září 2015

Do kostela v Otvicích se vracejí bohoslužbyDo kostela sv. Barbory v Otvicích na Chomutovsku se po letech vracejí bohoslužby. K tomuto účelu kostel v sobotu 5. září 2015 požehnal litoměřický biskup Mons. Jan Baxant.

 

Přístup do otvického kostela nebyl dlouhá léta možný. Neumožňoval to stav objektu, který byl udržován jen nárazově, podle finančních možností jirkovského děkanství. Důvodem byl i celkově malý počet věřících v obci. Zásadní změna nastala až v loňském roce, kdy byla opravena střecha a podlaha kostela a vyčištěn jeho vnitřek. Poté byl kostel opět otevřen. Po šedesáti letech.

Poprvé loni v prosinci, kdy se tu konal předvánoční koncert, podruhé při letošní Noci kostelů. Při první akci kostel praskal ve švech, přišlo dvě stě lidí. Během Noci kostelů se jich tu vystřídalo na padesát. „Cítím to tak, že před devíti měsíci, když se otevřel a najednou ožil, jako by byl počat. A teď se rodí, protože bude požehnaný a bude sloužit svému účelu, říká Jindřich Tomášek, místní farník, který se aktivně podílí na obrození kostela sv. Barbory. Pseudogotická stavba byla postavena na začátku 20. století a letos v říjnu oslaví 110 let od vysvěcení.

Mše svaté s nedělní platností tu budou slouženy od 12. září každou sobotu od 18 hodin, střídat se tu budou kněží z Chomutova a Jirkova.

 

2015-09-06_kostel_otvice

Foto: Jaromír Zahradník