Do rumburské Lorety se vrací srpnová odpustková slavnost Porciunkule

Klára Mágrová, ŘKF – děkanství Rumburk 20.července 2012

Do rumburské Lorety se vrací srpnová odpustková slavnost PorciunkuleTradiční odpustková pouť k Panně Marii Andělské z Porciunkule se uskuteční v sobotu 4. srpna 2012 od 10 do 17 hodin v poutním areálu Lorety v Rumburku. Hlavním celebrantem mše svaté je P. Stanislav Přibyl, generální vikář litoměřické diecéze.

 

Svátek Porciunkule má v Rumburku více než třistaletou tradici. „Ve městě se pořádá 327 let. Františkánskou pouť prvně slavili kapucíni již v létě roku 1685 během stavby nového kapucínského kláštera. Pro Loretu, která byla vybudována roku 1707 v těsné blízkosti kláštera a do roku 1950 spravována kapucíny, byla Porciunkule každoročně nejvýznamnější církevní slavností. Kvůli ní do města až do let 1. světové války opakovaně začátkem srpna přicházeli věřící z oblasti severních Čech a Horní Lužice, vysvětluje P. Jozef Kujan, ředitel salesiánské komunity, která spravuje farnosti v Rumburku a okolí.

Při slavnosti Porciunkule v Rumburku je připravena mše svatá, loretánská litanie a koncert duchovní hudby v podání Mikulášovického pěveckého sboru. Proběhne opožděná vernisáž výstavy Tajemství severních Čech, která představí fotografie sakrálních objektů objektivem Lukáše Černého. Kunsthistorik Harmut Ritschel z Drážďan bude přednášet o barokním sochaři Franzi Bienertovi a jeho sochařském díle v Loretě v Rumburku.

Odpustkovou slavnost pořádá Římskokatolická farnost - děkanství Rumburk.

 

Program slavnosti:

10.00 - 11.00 hodin - mše svatá (kostel sv. Vavřince)

11.15 - 11.45 hodin - loretánská litanie a pobožnost u oltáře sv. Josefa (loretánská kaple)

13.00 - 13.30 hodin - vernisáž výstavy fotografií „Tajemství severních Čech (ambit Lorety)

14.00 - 15.00 hodin - „Sochařské dílo Franze Bienerta v Loretě v Rumburku, přednáška historika umění Harmuta Ritschela z Drážďan

16.00 - 16.45 hodin - koncert Mikulášovického pěveckého sboru (kostel sv. Vavřince)

 

Foto Jiří Stejskal