Dominikáni ukončili v Litoměřicích svoji katolickou misii

Jana Michálková 2.srpna 2010

Dominikáni ukončili v Litoměřicích svoji katolickou misiiMší svatou v katedrále sv. Štěpána skončila v neděli 1. srpna 2010 katolická městská misie v Litoměřicích. Biskupství litoměřické ji spolu s Kazatelským střediskem České dominikánské provincie pořádalo poslední červencový týden.

„V Litoměřicích byla poskytnuta nabídka křesťanských myšlenek, zásad a hodnot, doprovázená nadšením misionářů, a byla přijata, řekl litoměřický biskup Jan Baxant.

Misie byla zaměřena především na lidi, kteří stojí vně katolické církve. Misionáři hlásali evangelium nejen na ulicích, ale také přímo v domovech. Misijní tým tvořilo devět řeholníků a téměř čtyřicet laiků z celé země. Ve městě, kde žije 24 tisíc obyvatel, oslovili podle slov P. Jana Rajlicha OP odhadem až osm tisíc lidí, odmítnuti byli ve zhruba desetině případech. „Je to příznivý výsledek, poukázal kněz. „Myslím, že je to dáno viditelnou přítomností církve ve městě, jehož součástí je biskup. Dříve tu také býval seminář, takže když se v Litoměřicích řekne katolická církev, většina lidí o ní má nějakou představu. Jiná je ovšem ochota žít, či nežít s Bohem. Ta bude podstatně nižší, dodává.

Zájemci, které katolická misie oslovila a chtějí se dozvědět o víře něco více, se mohou obrátit přímo na nového děkana litoměřické farnosti Všech svatých Józefa Szeligu. „Budeme se snažit vyjít těmto lidem vstříc a pomoci jim, uvedl otec Józef. „Mohli bychom tak pořádat hovory o víře, odpovídat na konkrétní dotazy zájemců nebo vytvořit skupinku katechumenů, která se bude připravovat na křest. Několik zájemců nás již oslovilo, dodal.

Mluvit s lidmi o Bohu a o křesťanství je jedním ze způsobů dominikánského působení. Letní městské misie dominikáni uskutečňují v České republice již deset let.