Farní charitě Lovosice je 20 let

Jana Michálková 21.června 2016

Farní charitě Lovosice je 20 letFarní charita Lovosice byla založena před 20 lety. Za tu dobu pomohla stovkám lidí z Lovosic a okolí, kteří nezvládají nebo neumějí vlastními silami řešit obtížné životní situace, do nichž se dostali.

 

Narozeninový dort nakrojil v pátek 17. června 2016 litoměřický biskup Jan Baxant, mezi gratulanty byl starosta města Milan Dian, ředitelka diecézní charity Růžena Kavková, lovosický kněz P. Roman Depa a další hosté.

Lovosická Charita začínala dobrovolnickou činností a charitním šatníkem. Dnes poskytuje sociální služby v azylovém domě ženám a matkám s dětmi, pomáhá rodinám s dětmi, kde se kupí více problémů najednou, provozuje nízkoprahové zařízení pro děti a mládež a pomáhá také odborným sociálním poradenstvím.

Jednou z jejích klientek je už téměř rok žena se třemi dětmi. Ne vlastní vinou se dostala do existenčních problémů. Její matka, o kterou se po úrazu starala, si vzala několik půjček, aby pomohla splatit dluhy svému synovi. A protože splácet nemohla, bylo na ni uvaleno několik exekucí. „Nechala to dojít moc daleko, už se s tím nedalo nic dělat. Bylo to rychlé a nečekané. Měla jsem ji u sebe v bytě a tím jsem o něj přišla, popisuje sled událostí, které ji přivedly až do Azylového domu pro ženy a matky s dětmi v Lovosicích, žena, která tu pro sebe a své děti našla pomoc a střechu nad hlavou. „Museli jsme začít úplně znovu. Dospívající syn to těžce nese, mladší dcera o něco lépe. Pomohli mi tu vyřídit papíry pro úřady, postarali se mi o starší děti a psychicky mě podpořili ve chvílích, kdy můj dvouletý syn onemocněl a já s ním musela na několik týdnů do nemocnice, a pomáhají mi vlastně doteď. Chtěla bych jim za to moc poděkovat, říká. Přestože sama splácí jednu z půjček ve výši desítek tisíc korun, u které dělala spoluručitele, do budoucna se dívá s nadějí. „Sháním tu vlastní bydlení, a až mi skončí mateřská dovolená, doufám, že najdu i práci, dodává.

Azylový dům pro ženy a matky s dětmi funguje v Lovosicích od roku 2013. Domovem pro klientky se stává na jeden rok. „Jejich životy jsou komplikované, ale snaží se bojovat a neodložit děti do dětských domovů. Kapacita 24 lůžek je neustále naplněná. Ročně musíme odmítnout až 50 matek s přibližně 110 dětmi, říká ředitelka Farní charity Lovosice Alena Maternová.

Jedním z posledních projektů Farní charity Lovosice je projekt Sami sobě, který rozjela v loňském roce z výtěžku Tříkrálové sbírky a za pomoci Nadace Terezy Maxové. Pro děti ve věku 10-12 let z rodin, které jsou jejími klienty, pořádá několikadenní pobyty, které je vedou k samostatnosti, přinášejí jim nový rozhled a zkušenosti (děti se např. učí samy si vyhledat dopravní spojení, pomáhají při vaření, jezdí na výlety apod.).

Letos začala spolupracovat s Dětským domovem v nedalekých Dlažkovicích a jeho děti 1-2 roky před odchodem z Domova pomáhá připravovat na samostatný vstup do života. Nejnovějším projektem je otevření Charitní poradny Restart, která poskytuje odborné sociální poradenství. Podle slov Aleny Maternové je největší zájem o dluhové poradenství, které od února využilo již 25 klientů.