Generální vikář přijal v biskupské rezidenci hosta z Itálie

Jana Michálková 28.července 2010

Generální vikář přijal v biskupské rezidenci hosta z Itálie Generální vikář litoměřické diecéze P. Stanislav Přibyl CSsR přijal ve středu 28. července 2010 v biskupské rezidenci v Litoměřicích významného italského varhaníka. Luca Scandali bude dnes večer koncertovat v katedrále sv. Štěpána v rámci 20. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Litoměřické varhanní léto 2010.

 

 

P. Stanislav Přibyl přivítal hosta v jeho rodné italštině a jako dárek mu věnoval hudební CD českého varhaníka Jaroslava Tůmy. Setkání v rezidenci se dále účastnili zástupci města, sponzorů a nechyběl ani spoluzakladatel festivalu, významný polský varhaník Jaroslaw Malanowicz.

„Jsem potěšen, že jsem byl na tento jubilejní ročník varhanního festivalu pozván, řekl italský hudebník. Na programu jeho dnešního koncertu je romantická varhanní hudba Německa a Itálie.

Varhanní koncert v katedrále sv. Štěpána na Dómském náměstí začíná v 19.00 hodin. Vstupenky jsou v prodeji na místě vždy 30 minut před začátkem koncertu. Vstupné je 120 korun (dospělí), 40 korun (děti).

Festival pořádá město Litoměřice pod záštitou starosty města a biskupa litoměřického.

 

Luca Scandali se narodil v Anconě (Itálie) v roce 1965. Během svých studií (mj. na Akademii pro italskou varhanní hudbu v Pistoii a Bologni) se při studiu historických pramenů a originálních nástrojů věnoval interpretační problematice renesanční, barokní a romantické hudby. Uspěl v mnoha mezinárodních varhanních soutěžích. Vedl řadu mistrovských kurzů v Itálii, Německu a Holandsku, koncertoval na významných festivalech. Na koncertech vystupoval jako sólista i s různými komorními soubory a orchestry.  Jeho nahrávky jsou vysoce hodnoceny v odborných časopisech po celém světě.  V současné době vyučuje hře na varhany a varhanní kompozici na konzervatoři F. Morlacchi v Perugii.