Hejtman Libereckého kraje navštívil litoměřického biskupa

Květa Šírová 4.února 2011

Hejtman Libereckého kraje navštívil litoměřického biskupaHejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler dnes oficiálně poprvé navštívil litoměřického biskupa Mons. Jana Baxanta.

Mimo společenské náplně, kterou mělo dnešní setkání, se hovořilo o církevních památkách na území Libereckého kraje, které spadají do správy Diecéze litoměřické, a o možných způsobech získání finančních prostředků na jejich obnovu.

 

„Některé církevní památky v našem kraji jsou v nevyhovujícím stavu a vyžadují značné finanční náklady na rekonstrukci. Příkladem je zámek ve Stvolínkách a mnoho dalších. Navrhoval jsem proto, abychom se společně pokusili získat finanční prostředky na jejich obnovu prostřednictvím Evropských dotací. Záleží samozřejmě na konkrétním projektu a programu, ve kterém bychom o finanční prostředky žádali, řekl hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler.

 

Církev již dnes předává některé stavby do majetku městům a obcím, které mohou na jejich obnovu lépe žádat o dotace z Evropských fondů. Stavby poté obce využívají ve spolupráci s církví nejen k církevním obřadům, ale také jako důstojné prostředí pro pořádání společenských akcí, jako jsou například koncerty vážné hudby nebo vystoupení pěveckých souborů.

 

Hejtman poté pozval Mons. Baxanta do Libereckého kraje na návštěvu zajímavých pamětihodností a staveb, jako je například Horský hotel Ještěd a další. Mons. Jan Baxant navštívil Liberecký kraj v poslední době několikrát, zúčastnil se také posledního rozloučení se zesnulým páterem Milošem Rabanem v Hejnicích, kde byl hlavním celebrantem pohřební mše svaté.

 

4.2. 4.2.