Katalog k výstavě „Zničené kostely severních Čech 1945–1989“

Mgr. Martin Barus, archivář Biskupství litoměřického 16.ledna 2012

Katalog k výstavě „Zničené kostely severních Čech 1945–1989“ Výstava „Zničené kostely severních Čech 1945–1989“, kterou na slavnostní vernisáži dne 8. prosince 2011 zahájil mj. litoměřický biskup Jan Baxant, je veřejnosti zdarma přístupná v Galerii Klementinum v areálu Národní knihovny České republiky v Praze do 21. ledna 2012. Otevřena je každý den od 10.30 do 18.00 hodin.

Výstava mapuje likvidaci sakrálních objektů (kostelů, chrámů a modliteben všech církví, včetně židovských synagog) v severních Čechách v období mezi 2. světovou válkou a pádem komunistického režimu. Nejedná se o komplexní zpracování rozsáhlé problematiky, ale pouze o zaměření se na několik významných fenoménů, které lze v této tragické kapitole dějin severních Čech rozpoznat - likvidace kostelů kvůli existenci tzv. zakázaných pásem (např. vojenský výcvikový prostor Ralsko), těžbě uhlí na Mostecku, Teplicku a Chomutovsku, stavbám vodních přehrad Nechranice a Přísečnice či plánované likvidování sakrálních staveb v okolí Verneřic.

K výstavě rovněž vyšel poměrně obsáhlý katalog. Jeho obsah je téměř totožný s náplní výstavních panelů, obdobné je i grafické zpracování. Zájemce si tak může výstavu „procházet v klidu domova kdykoliv bude chtít - ochuzen bude pouze o doprovodný film a některé trojrozměrné exponáty (dokumenty z kostela v Jirkově, zvon z přísečnického kostela), které lze zhlédnout pouze na výstavě. Katalog je k dostání za 30 Kč na recepci biskupské kurie v Litoměřicích (Dómské náměstí 9).