Katholikentag 2014: Stavět mosty s Kristem

Martin T. Zikmund 13.února 2014

Katholikentag 2014: Stavět mosty s KristemOd 28. května do 1. června letošního roku se v srdci Bavorska, v Řezně, uskuteční již 99. Katolické dny (Katholikentag). Největší setkání katolíků v Německu, na nichž se očekává přítomnost několika desítek tisíc hostů. Blížící se událost přibližuje v rozhovoru, který vyšel v Katolickém týdeníku, řezenský biskup Rudolf Voderholzer. Podrobnější program setkání naleznete v příloze.

 

Jak chcete Katolické dny pojmout?

Specifika našeho města jsme zdůraznili pomocí tří bodů: poloha - charismata - osobnosti. Pozice Řezna je v Německu jednoznačná: je to most do Čech...

Rád bych pozval do Řezna i věřící z celé České republiky, a to jak laiky, tak jáhny, kněze i biskupy. Vaše účast bude pro nás hodně znamenat!

Téma Katolických dní zní Stavět mosty s Kristem.

Také proto nám tak záleží na tom, aby přijeli hosté z Čech. Při této příležitosti hodláme německým katolíkům i všem hostům nabídnout možnost účastnit se tradiční pouti do Neukirchenu u Svaté krve při české hranici. A samozřejmě jim chceme ukázat Řezno a jeho chrámy v čele s katedrálou a vůbec celé gotické centrum ušetřené bombardování na konci 2. světové války, které je nikoli náhodou zapsáno do seznamu památek UNESCO. Na programu budou nejrůznější duchovní i kulturní akce. Na konci Katolických dnů bude konat závěrečná mše svatá na stadionu - tu budou moci slavit všichni účastníci společně. Katolické dny se uskuteční v roce, kdy si budeme připomínat 25 let od pokojných revolucí v Česku i ve Východním Německu - oboje probíhaly blízko nás. I v tomto směru bychom chtěli naši slavnost utvářet.

Zmínil jste charismata vašeho města...

Patří mezi ně bezesporu církevní hudba, zejména chlapecký pěvecký sbor Katedrální vrabci. Jedním z jeho nejznámějších vedoucích byl Mons. Georg Ratzinger, bratr papeže Benedikta XVI., který se v těchto dnech dožívá devadesáti let.

Dalším charismatem je ekumenická tradice. Řezno se totiž již dávno stalo modelem pro církevně-ekumenickou sounáležitost. Po třicetileté válce je obývali převážně evangelíci, ale katolíci přitom nebyli vyhoštěni, což tehdy bylo výjimkou, neboť všude jinde platila zásada: Čí země, toho náboženství. V současnosti v Řezně převažují katolíci, ale evangelické stopy jsou zde dodnes patrné.

K dalším charismatům patří bezesporu Institut Benedikta XVI. Zde se postupně připravují ke kritickému vydání sebrané spisy Josepha Ratzingera. V rámci Katolických dní se v Institutu budou konat prohlídky s výkladem.

Které osobnosti spjaté s Řeznem chcete připomenout?

Kromě již zmíněného Benedikta XVI., kdysi profesora na řezenské univerzitě, jsou jimi biskup sv. Wolfgang z 9. století, který navzdory mínění kapituly souhlasil s tím, aby se od Řezna oddělila pražská diecéze. Dále je to Albert Veliký, v Praze známý Johannes Kepler nebo biskup Johann Michael Sailer, pionýr ekumeny, který je v mnohém mým biskupským vzorem - zejména v tom, jak spojoval teologii a pastýřskou praxi. A ovšem také sv. Jan Nepomucký, patron mostů, který je ctěn v Bavorsku stejně jako v Česku.

(rozhovor vedl Martin T. Zikmund, průvodní text Jiří Macháně)

 

Katholikentag 2014_program.pdf

 

Celý rozhovor naleznete zde:

http://www.katyd.cz/clanky/pro-nemce-je-rezno-most-do-cech.html