Kněžský den s biskupem Janem Baxantem

Jakub Myšička, Jana Michálková 16.května 2011

Kněžský den s biskupem Janem BaxantemLitoměřický biskup Jan Baxant se setkal s kněžími a jáhny působícími v litoměřické diecézi. Setkání se uskutečnilo v rámci kněžského dne ve středu 11. května 2011 v Diecézním domě kardinála Trochty v Litoměřicích.

Zahájeno bylo v kapli diecézního domu společnou modlitbou breviáře a duchovním slovem P. Bartoloměje Pavla Černého OFM o kněžství. Ten mimo jiné řekl: „V době noviciátu jsem se zeptal svého novicmistra: ´Co je to kněžství?´ Odpověděl: ´Je to nejkrásnější a zároveň nejtěžší povolání. Jeho pravou krásu může zažít ten, kdo ho opravdově žije.´ Pro nevěřícího je kněz nerozluštitelnou hádankou. Pro věřícího je kněz Boží přítomností. Je andělem Páně, kdybychom parafrázovali proroka Malachiáše 2,7. Kněz je povolán k tomu, aby byl stále tím, kdo hledá Boha, a zároveň zůstával blízko starostem lidí. Nechce se po něm, aby byl expertem na ekonomii, politiku... Očekává se od něj, že bude expertem v duchovním životě.

Hostem byl tentokrát režisér a herec Jiří Strach, který ve své přednášce O kultuře slova a projevu hovořil mimo jiné o tom, jak předávat v současné době Boží slovo lidem a jak vystupovat v médiích a při kontaktu s novináři. V besedě, která následovala, pak odpovídal na dotazy přítomných. V odpolední části programu zaznělo pastorační slovo litoměřického biskupa, který v závěru setkání odpovídal na dotazy kněží.