Koncert k poctě sv. Ludmily v Teplicích

Dominik Faustus 1.listopadu 2021

V pátek 29. října 2021 se od 19 hodin konal v koncertním sále Domu kultury v Teplicích koncert pod názvem Nádech věčnosti - Oratorium k poctě svaté kněžny Ludmily. Jednalo se o II. slavnostní uvedení oratoria Nádech věčnosti teplického skladatele Jana Zástěry věnované oslavě 1100. jubilea svaté Ludmily. Poprvé oratorium zaznělo ve světové premiéře ve Vladislavském sále Pražského hradu. Nyní se oratorium vrátilo do Teplic, města, ve kterém vzniklo a kde se rodilo jeho libreto i hudba. Oratorium zaznělo v podání Severočeské filharmonie Teplice a sólistů Národního divadla v Praze.

Litoměřický biskup Mons. Jan Baxant k této události napsal:
"Tisícstoleté letošní výročí smrti sv. Ludmily, babičky sv. Václava, ale i vnuka Boleslava a tchyně Drahomíry, rozeznělo způsobem mimořádným Vladislavský sál na Pražském hradě v neděli 19. září t.r. Historická a monumentální prostora hradního sálu, jinak zvyklá na každoroční udělování státních vyznamenání, případně k ojedinělému vystavování korunovačních klenotů českých králů, byla svědkem světové premiéry oratoria k poctě sv. Ludmily, nazvané Nádech věčnosti, jejímž autorem je náš milý a dobrý teplický známý, i přítel současně, plk. Jan Zástěra, s Pražským hradem spjatý svým povoláním dirigenta Hudby Hradní stráže a Policie České republiky. Jistě, jeho stejně dobří přátelé z Teplické farnosti litoměřické diecéze, se svou tvůrčí činností spolupodíleli na události, nemající obdoby. Přesto však, objevila se možnost, vlastně umělecká nutnost, neponechat oratorium ke sv. Ludmile jen jedinečné chvíli své premiéry, ale vrátit se k Nádechu věčnosti do kraje severních Čech, tedy do lázní Teplic, míst, kde se dílo tvořilo, doznávalo zásadních kontur tak, aby zaznělo právě i tam, kde vznikalo, kde ze skrytých kořenů vyrašilo do současné konečné nádhery. Ani název díla Nádech věčnosti není náhodný, a už vůbec ne přehnaný. Při mučednické smrti sv. Ludmily udušením, světice na tomto světě vydechla naposled, ale první její nadechnutí duše po smrti, nemohlo být jinde než na věčnosti.“

Na začátku koncertu pozdravil diváky také primátor statutárního města Teplice Bc. Hynek Hanza a o svaté Ludmile promluvil generální vikář Mons. Martin Davídek. Poté se již skladatel, dirigent a sbormistr Jan Zástěra ujal svého úkolu a svatoludmilské oratorium zaznělo. Svatá Ludmilo, kněžno země České, oroduj za nás.

Pátek 29. října 2021, Dům kultury, Teplice

Foto: Dominik Faustus