Konference 150 let Filipova

německá Deutsch

Online registrace (uzavřena)

 

Ke stažení

 

  • Přihláška pdf (přihlašování uzavřeno)
  • Předběžný program pdf (aktualizace 1. srpna 2016)
  • Organizační pokyny pdf

 

Základní informace


Česko-německá konference 150 let Filipova se uskuteční ve dnech 12. a 13. září 2016.

 

Hlavním dnem bude pondělí 12. září 2016, kdy se v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě sejdou odborníci, zájemci a příznivci poutního místa ve Filipově, aby hovořili o filipovských událostech z roku 1866 a zhodnotili jejich význam. Zaměření konference bude teologické, historické a kulturní, s akcentem na filipovské události. Jelikož se v souvislosti s mariánským zjevením a uzdravením dívky Magdaleny Kade 13. ledna 1866 objevují pochybnosti, bude cílem konference nejenom připomenout důležitost poutního místa, jeho tradici a historii, včetně působení řeholních řádů, ale také přispět k diskusi o těchto událostech na základě pečlivého studia dochovaných archivních pramenů jak archivářem, tak lékařem. Poloha Filipova těsně u hranic s Německem a jeho oblíbenost v České republice i v Německu znamená, že se konference dotkne rovněž důležitého česko-německého fenoménu.

 

Konference se zúčastní litoměřický biskup Mons. Mgr. Jan Baxant. Přednášky přislíbili přední čeští telogové, mezi které patří děkan Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze ThLic. Prokop Brož, Th.D., a doc. Josef Hřebík, Th.D., S.S.L., rovněž z Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Vystoupí ThLic. Stanislav Přibyl, Th.D., CSsR, z České biskupské konference, významný litoměřický lékař MUDr. Milan Zbořil, OSGM, Dr. Gerburg Thunig-Nittner z Ackermann-Gemeinde, Mag. Dr. Theol. Martin Leitgöb, CSsR, Benno Beneš, SDB, Mgr. Jan Kvapil, Ph.D. z ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, Mgr. Klára Mágrová z Římskokatolické farnosti Jiříkov a Mgr. Martin Barus z Biskupství litoměřického.

 

Po skončení konference se uskuteční v kostele sv. Maří Magdalény v Krásné Lípě koncert duchovní hudby Vilémovského chrámového sboru, Mikulášovického sboru a pěvců ze Sebnitz a Neustadtu a Rumburského komorní orchestru a bude i příležitost k neformálnímu setkání účastníků konference.

 

Rok 2016 je nejen připomínkou 150 let od událostí z 13. ledna 1866, ale také výročím korunovace sošky Panny Marie Filipovské 12. září 1926. Na 13. září 2016 je plánována pro účastníky konference komentovaná prohlídka baziliky minor Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově a pro všechny zájemce slavnostní bohoslužba ke korunovaci filipovské sošky Panny Marie.

 

Konference je pořádána ve spolupráci s Římskokatolickou farností Jiříkov, která se o filipovskou baziliku stará. Mezi významné partnery patří spolek Ackermann-Gemeinde, založený roku 1946 v Mnichově (od 1999 působí v České republice), který kromě dalších aktivit dlouhodobě usiluje o smíření Čechů a Němců a uchování vědomí společné kultury a aktivně působí ve Filipově.

 

Příspěvky z konference budou následně publikovány v česko-německém sborníku.

 

O Filipovu

 

Filipov se nachází ve Šluknovském výběžku u hranice s Německem. V roce 1866 zde došlo k událostem, které vedly k tomu, že ho začali ve velké míře navštěvovat poutníci. Nejprve byla na místě domu, ve kterém došlo k mariánskému zjevení a uzdravení Magdaleny Kade, vybudována kaple a později byl přistavěn monumentální dvojvěžový kostel, který se v roce 1926 dočkal povýšení papežem Piem XI. na baziliku minor Panny Marie Pomocnice křesťanů.

V bazilice jsou celoročně bohoslužby (česko-německé) a v létě zde probíhá festival varhanní hudby.

 

Kontakt

 

e-mail: filipov@dltm.cz

tel.: +420 731 679 939 (Mgr. Jana Chadimová)

 

Odkazy

 

http://www.dltm.cz/

http://cz.poutni-mista-sluknovsko.cz/

http://www.farnost-krasna-lipa.cz/

http://www.ceskesvycarsko.cz/cs/dum-ceskeho-svycarska

 

Partneři

logo

Ackergemeinde.jpg

Proglas.jpg