Kostel Zvěstování Panny Marie a Čtrnácti sv. Pomocníků v Kadani po dlouhých letech opět ožil

Dominik Faustus 23.srpna 2021

V sobotu 21. srpna 2021 se v nově opraveném pozdně gotickém kostele Čtrnácti sv. Pomocníků v Kadani na Chomutovsku konala slavnostní bohoslužba ke znovuotevření zrekonstruovaných prostor veřejnosti. Slavnostního aktu se také zúčastnilo množství vzácných hostů, včetně hejtmana Ústeckého kraje Jana Schillera, starosty města Kadaň Jiřího Kulhánka a řady dalších. Během mše svaté celebrující litoměřický biskup Mons. Jan Baxant požehnal a pokropil svěcenou vodou kostel, oltář, svatostánek v postranní kapli i varhany, které se pak rozezněly po dlouhých sedmdesáti letech. V zahradách přilehlého františkánského kláštera, jehož je kostel Zvěstování Panny Marie a Čtrnácti sv. Pomocníků součástí, se poté pro přítomné farníky a poutníky konalo občerstvení po kterém následoval varhanní koncert. Návštěvníci měli také možnost zúčastnit se prohlídky celého zrekonstruovaného prostoru kláštera v doprovodu historika Městského muzea v Kadani Mgr. Lukáše Gavendy a správce kadaňského kláštera Petra Liebschera.

Z pozdně středověkého poutního františkánského kláštera komunisté v 50. letech minulého století vyhnali františkány a začala dlouhá desetiletí devastace. Od roku 1995 je klášter s kostelem vyhlášen národní kulturní památkou, jeho obnova začala na přelomu tisíciletí a rekonstrukce kostela v roce 2016. Podle duchovního správce kadaňské farnosti děkana Josefa Čermáka by se od nynějška věřící v opraveném božím chrámu mohli scházet jednou týdně.

 

V odpoledních hodinách litoměřický biskup Mons. Jan Baxant ještě požehnal novou sochu sv. Jany z Arcu na průčelí domu v ulicích Kadaně.


Sobota 21. srpna 2021, kostel Zvěstování Panny Marie a Čtrnácti sv. Pomocníků, Kadaň 

Foto: Dominik Faustus, Vojtěch Alexa